Niektórzy pracownicy mogą dostać mniejszą pensję za grudzień. Przyczyną chaos wywołany przez Polski Ład

Finanse Praca dołącz do dyskusji (46) 07.12.2021
Niektórzy pracownicy mogą dostać mniejszą pensję za grudzień. Przyczyną chaos wywołany przez Polski Ład

Edyta Wara-Wąsowska

Przez zmiany w Polskim Ładzie część pracowników może spodziewać się pensji za grudzień jeszcze w grudniu – co teoretycznie jest dobrą wiadomością, ponieważ jeszcze przed świętami wiele osób otrzyma podwójną wypłatą, dzięki czemu część uniknie np. zaciągnięcia pożyczki na święta. Problem polega jednak na tym, że niektórzy pracownicy dostaną mniejszą pensję za grudzień, niż gdyby została ona wypłacona w styczniu.

Pracownicy dostaną mniejszą pensję za grudzień, jeśli pracodawca zdecyduje się na jej wypłatę przed końcem roku

Na łamach Bezprawnika pisaliśmy już, że grudniowa pensja może być wypłacana przez pracodawców nie w styczniu, a jeszcze w grudniu – wszystko przez zmiany w ramach Polskiego Ładu. Co istotne, taki ruch ze strony pracodawców nie byłby podyktowany chęcią oszczędności, a raczej – faktem, że zmiany w prawie zostały wprowadzone tak późno, że producenci programów księgowych alarmują, że do początku stycznia mogą nie być w stanie ich uaktualnić. Tym samym wypłata wynagrodzenia za grudzień jeszcze w grudniu może pomóc uniknąć chaosu.

Dla pracowników grudniowa pensja po nowemu to tylko pozornie dobra informacja. Teoretycznie to dodatkowy zastrzyk gotówki tuż przed świętami – co w wielu wypadkach może okazać się niezwykle przydatne. Z drugiej strony – istnieje pewne ryzyko, że w przypadku niektórych osób dojdzie do utraty płynności finansowej przed otrzymaniem pensji za styczeń (jeśli będzie wypłacana w lutym).

Jest jeszcze jeden problem – niektórzy pracownicy dostaną mniejszą pensję za grudzień. Jak zwraca uwagę prawo.pl, wszystko dlatego, że pracodawca nie będzie mógł w tym samym miesiącu odliczyć po raz drugi przysługującej pracownikom kwoty wolnej od podatku (43,76 zł) oraz potrącić kosztów uzyskania przychodu (250 lub 300 zł w zależności od tego, czy pracownik dojeżdża do pracy z tej samej miejscowości, czy też z innej). Pozostaje jeszcze kwestia zmiany przepisów. W styczniu pracownik miałby prawo do 2,5 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Z drugiej strony – konieczne byłoby opłacenie składki zdrowotnej w wysokości 9 proc., co dla pracowników, którzy zarabiają powyżej kwoty ustalonej jako górny limit dla klasy średniej mogłoby nie być opłacalne. Tym samym część pracowników straci, otrzymując pensję w grudniu, część zaś (chociaż będzie ich zdecydowanie mniej) – może nieco zyskać.

Wypłata wynagrodzenia za grudzień jeszcze w grudniu zgodna z prawem

Jednocześnie eksperci podkreślają, że pracodawcy jak najbardziej mogą wypłacić grudniową pensję jeszcze w grudniu. Będzie to zgodne zarówno z przepisami prawa pracy jak i przepisami podatkowymi. Tym samym można się spodziewać, że wielu pracodawców zdecyduje się na taką praktykę – chociaż nie zawsze będzie to korzystne dla pracownika.