Polska prawie najbardziej prawicowym krajem UE. Konkurują z nami tylko bratanki

Państwo Społeczeństwo dołącz do dyskusji (126) 30.05.2019
Polska prawie najbardziej prawicowym krajem UE. Konkurują z nami tylko bratanki

Jerzy Wilczek

Prawica w Polsce jest wyjątkowo silna. Niby to żadna nowość. Ale jak wyglądamy na mapie politycznej Europy? Niemiecki serwis ustalił, jak Europejczycy głosują w poszczególnych regionach – a wziął ich pod uwagę aż 80 tys. Ci, którzy nie przepadają za lewicą, będą zadowoleni. Polacy są konserwatywni jak mało kto.

Jak głosują Europejczycy? Bardzo ciekawe, interaktywne zestawienie przygotował serwis niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Sprawdził, jak które kraje głosowały w ostatnich wyborach, przede wszystkim parlamentarnych. Nie jest to jednak jakieś ogólne zestawienie – dowiadujemy się jak głosowały poszczególne regiony (na przykład polskie powiaty).

Nazwy partii z Portugalii, Malty czy nawet Holandii niewiele nam jednak powiedzą. Więc „Die Zeit” postanowił pogrupować partie na ogólne kategorie: „konserwatyści”, „socjaliści”, „liberałowie” i „zieloni”. Ale ponieważ mamy 2019 rok, doszli jeszcze populiści. Niemiecka gazeta rozróżnia przy tym populistów lewicowych oraz prawicowych.

Mapka jest bardzo ciekawa – i spodoba się nie tylko zatwardziałym miłośnikom polityki. Jest po niemiecku, ale wszystko można zrozumieć bez znajomości języka.

No dobrze – i jak wypada Polska w tym zestawieniu?

Prawica w Polsce ma konkurencję tylko… z prawej strony

Generalnie im bardziej niebiesko na mapie, tym prawica jest bardziej wpływowa. Tymczasem cała Polska na mapce świeci się na niebiesko. O co chodzi? Przecież ludzie tak chętnie głosują na „lewacką” Platformę – można spytać.

Otóż okazuje się, że z europejskiego punktu widzenia PO nie ma nic wspólnego z lewicą. Dla Niemców to „konserwatyści” – i to bardzo dalecy od centrum. Jak klasyfikują zatem PiS? Cóż, to dla nich „populistyczna prawica”. Podobnie jak na przykład Kukiz ’15. I dlatego wychodzi, że Polska jest nie tylko bardzo prawicowa, ale wręcz prawie najbardziej prawicowa w Europie. (Pamiętajmy, że Wiosna Biedronia jeszcze nie istniała w ostatnich wyborach – i nie została wzięta pod uwagę).

Na niebiesko świecą się jednak również Węgry. Co ciekawe Fidesz, czyli partia Viktora Orbána nie została uznana przez „Die Zeit” za „populistyczną”, a po prostu za „konserwatywną”. Zdaniem Niemców, populistyczno-prawicowy jest natomiast węgierski Jobbik.

Mocno prawicowa, jak się okazuje, jest również Irlandia. We wszystkich regionach dominują tam konserwatyści – no ale również we wszystkich „prawicowi populiści” mają równo 0,0 proc. poparcia.

Można więc uznać, że Polska i Węgry to najbardziej prawicowe kraje na mapie UE. No dobrze, ale czy Europa naprawdę jest taka lewicowa (czy „lewacka”), jak się u nas uważa?

Prawica w Polsce dominuje. A kto rządzi Europą?

Co ciekawe, konserwatywne partie dominują również w Niemczech – choć nie mają takiej przewagi. W Niemczech, jak się okazuje, sporo jest zarówno wyborców o skrajnie prawicowych przekonaniach, jak i tych zdecydowanie mocno lewicowych.

Konserwatyści dominują też w Wielkiej Brytanii, choć, co ciekawe, w najbogatszych regionach (np. w Londynie), wygrywają socjaliści.

Najciekawiej sytuacja wygląda natomiast chyba sytuacja we Włoszech. Na północy górą są prawicowi populiści, w centrum – socjaliści, a na południu – partie, których poglądy w ogóle ciężko sklasyfikować.

Według „Die Zeit” „liberałów” w ostatnich wyborach parlamentarnych reprezentowała w Polsce Nowoczesna. Ta partia nie ma zbyt dużego poparcia nad Wisłą. Ale na przykład w Czechach, Francji, Danii czy Finlandii takie ugrupowania mają zdecydowanie najwięcej do powiedzenia.

126 odpowiedzi na “Polska prawie najbardziej prawicowym krajem UE. Konkurują z nami tylko bratanki”

 1. Pozwolę sobie na cytat:

  Parado narodów pluję na ciebie!
  Ty włoska ambicjo! Kanapowy piesku, co się wabi Cezar!
  Ty, tak zwany effort francoise, oskubany kurczaku, z piórami namalowanymi na gołej skórze. Byle go zbytnio nie podniecić, bo go szlag trafi!
  Ty brytyjska organizacjo, z twoim krążownikiem spoczywającym na dnie morza od pierwszego dnia wojny.
  Ty kulturo niemiecka, zjełczała Sparto, skropiona olejkiem chrześcijaństwa i octem nietscheanizmu, blaszany ulu, imperialistyczna hordo zaprzęgowych owiec!
  Ty służalcza austrio, mieszanino gorszych ras, framugo drzwiowa o profilu K.
  Ty, świętej pamięci wolna Polsko, która nigdy nie byłaś wolna, ropiejący wrzodzie na samym środku europejskiej dupy!
  Ty von Belgio, zmuszona do heroizmu, idź umyj ręce i wypierz zafajdane spodnie!
  Ty ruskie niewolnictwo, Europo Malajów, którzy zerwaliście się ze sprężyny niewoli, tylko dlatego, że sprężyna pękła!
  I wy Stany Zjednoczone Ameryki! Bękarcie syntezo europejskich szumowin! Czosnku z transatlantyckiego gulaszu, nosowa wymówi modernizmu bez gustu!

  Duszę się pośród tego wszystkiego! Dajcie mi powietrza! Otwórzcie okna! Otwórzcie więcej okien niż jest wszystkich okien na całym świecie!

  Brzmi znajomo?
  A tekst powstał około 100 lat temu, tłumaczenie wiersza niejakiego Fernando Pessoa

 2. Co za stek bzdur?! Absolutnie nie! Polska to społeczeństwo nowoczesne i otwarte i w dużej mierze lewicowe. Więc takie coś zupełnie nie może mieć miejsca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *