Jak naprawdę wygląda praca programisty? Nowych ciekawostek możemy dowiedzieć się dzięki akcji „IT bez ściemy”, przeprowadzonej przez branżowy portal No Fluff Jobs. Odpowiedzi na luźne pytania, które udzieliło ponad 9 tys. programistów, są dla niektórych zaskakujące!
No Fluff Jobs, czyli branżowy portal z ofertami pracy w IT, na którym programiści znajdą dosłownie wszystko, przeprowadził niecodzienną ankietę wśród obecnych programistów. Czy odpowiedzi łamią stereotypy, jakie narosły wokół zawodu programisty? Ankietowanych było ponad 9 tys. osób, które wyrażały swoje zdanie na temat luźnych aspektów pracy w tym zawodzie. Nieco z przymróżeniem oka, by pokazać raczkującym w branży pracę „od kuchni”.
Poważne tematy z przymrużeniem oka
Pytania w ankiecie dotyczyły zarówno stricte pracy programistów, jak i ich nawyków, które nabyli podczas wykonywania swojego zawodu. Jak się okazuje, aż 76 proc. ankietowanych jest przeciwna logowaniu czasu pracy. Głównym argumentem jest fakt, iż zadania, jakie wykonują, są przetwarzane w różnych porach dnia. Zaskakująca może być odpowiedź, iż nie da się kodować przez 8 godzin dziennie. Według programistów powoduje to wypalenie zawodowe, spadek efektywności działań czy przemęczenie. Na szczęście byli i tacy, którzy odpowiadając stwierdzili, iż po ośmiu godzinach dopiero się rozkręcają, gdyż przyjemności w postaci programowania nigdy nie jest mało!
Mocno podzielone zdania ankietowani mają odnośnie najczęściej słuchanej muzyki. Według 45 proc. programistów najlepsze do pracy są ciężkie brzmienia. Więcej, bo 55 proc. z nich opowiedziało się za muzyką elektroniczną. Wśród ankietowanych nie brakowało także entuzjastów metalu, techno czy rapu i dub stepu.
Kawa czy herbata?
W ankiecie nie zabrakło pytania odnośnie napojów – programiści to zdecydowanie miłośnicy kawy. Za małą czarną odpowiedziało się aż 62 proc. ankietowanych. „Herbaciarze” są w tym zawodzie mniejszością. Programiści pozytywnie odpowiadają się w kwestii gier w biurze. Aż 52 proc. ankietowanych wybrałoby piłkarzyki, a 48 proc. skłania się ku PlayStation. Są też tacy, którzy zamiast gier wybierają aktywność fizyczną.
Jaki sprzęt preferują do pracy? Tutaj większość opowiedziała się za komputerami przenośnymi. Zaledwie 29 proc. pozostało wiernych komputerom stacjonarnym. To również dlatego, że programiści, jak deklarują, lubią pracować zdalnie i często wykonują swoją pracę także po godzinach.
Zaskoczeniem może być fakt, że aż 53 proc. programistów w piramidzie swoich potrzeb wskazuje relacje. Obalony zostaje mit o programistach introwertykach, ponieważ są oni mniejszością.
Co z tym doświadczeniem?
Programista bez doświadczenia na rynku pracy ma niewesoło. Dlaczego? Firmy nie chcą zatrudniać „świeżaków” w obawie, iż nie poradzą sobie oni przy dużych projektach. Z drugiej zaś strony w branży IT brakuje nawet do 50 tys. informatyków. Tworzy się błędne koło, z którym chce walczyć portal No Fluff Jobs, uruchamiając nowy serwis dla juniorów w branży.
Adepci programowania znajdą tam oferty pracy, a także zebraną wiedzę o kursach, szkołach czy uczelniach wyższych, które przygotowują do zawodu. Na łamach portalu rozwiewane będą także tajniki rekrutacji w branży, ułatwiając strat w branży najmłodszym. Oferty pracy programista znajdzie tam zarówno bez jak i z doświadczeniem.
Przeprowadzona na ponad 9 tys. programistów ankieta łamie pewne stereotypy i pozwala nieco bliżej poznać specyfikę tego zawodu. To cenna wiedza dla tych, którzy zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z programowaniem!