Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska zrobił sobie przetarg m.in. na powiększanie piersi. A w Zarządzie 5 osób… sami mężczyźni

Gorące tematy Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (585)
Zarząd Funduszu Ochrony Środowiska zrobił sobie przetarg m.in. na powiększanie piersi. A w Zarządzie 5 osób… sami mężczyźni

W dzisiejszym odcinku „polskie przetargi” chciałbym pokazać, jak fajnie jest być członkiem zarządu. Oczywiście, stanowisko członka zarządu jest eksponowane, powinno być dobrze opłacane, gdyż osoba zasiadająca w tym gremium musi wykazać się odpowiednimi kompetencjami. Jest to zrozumiałe. Za to mniej zrozumiałe jest wymaganie w przetargu, aby członek zarządu dostał 30-procentową zniżkę na operacje plastyczne…

Mowa o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ogłosił przetarg na … świadczenie usług zdrowotnych. Zamówienie dotyczy dodatkowego pakietu zdrowotnego dla pracowników, emerytów i członków zarządu NFOŚiGW. Dodatkowego, bo przecież i tak wszyscy oni są objęci powszechnym systemem opieki zdrowotnej.

Działalność NFOŚiGW

W naszym kraju jest tak dużo instytucji, że czasami trudno się w nich połapać. Często tak jest, że pierwszy raz słyszymy o takim tworze i zaraz zapominamy. Ale trzeba pamiętać, że instytucja dalej funkcjonuje i wydaje nasze pieniądze.

Na NFOŚiGW składamy się wszyscy. Pośrednio. Główne przychody stanowią opłaty za korzystanie ze środowiska, opłaty eksploatacyjne i koncesyjne, opłaty produktowe, przychody za przyznawanie uprawnień do emisji CO2 czy innych substancji. Jak także opłaty wynikające z ustawy o recyklingu pojazdów z eksploatacji, operacji finansowych (raty z pożyczek czy kredytów) oraz kary pieniężne za naruszanie wymagań dotyczących ochrony środowiska. Po samym opisie zakresu przychodów, widać, że instytucja do biednych raczej nie należy.

Więc, jak to się mówi, na biednego nie trafiło, więc kto bogatemu zabroni?

Przetarg na świadczenie usług zdrowotnych

W sektorze prywatnym, częstym składnikiem „pracy” jest tzw. dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jest to zrozumiałe, gdy prywatna firma, za prywatne pieniądze wykupuje dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla swoich pracowników.

Z drugiej strony mamy publiczną instytucję, która za publiczne pieniądze wykupuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla swoich pracowników.

I to nie tylko dla pracowników. Sama wartość zamówienia w okresie umowy 36 miesięcznej wynosi 4 019 580.00 zł netto. Umowa ma dotyczyć:

– 640 osób,

– 100 emerytów i rencistów,

– 5 Członków Zarządu.

Nie wszystko! Z prawem opcji (czyli z możliwością dokupienia w przyszłości):

– 330 pakietów rodzinnych,

– 80 pakietów senior.

Wszyscy wymienieni powyżej albo są pracownikami NFOŚiGW, albo nimi byli lub są w jakiś sposób powiązani rodzinnie. Ja osobiście bardzo się cieszę, że nasze Państwo dba o pracowników tej szanownej instytucji, chociaż nie da się jednocześnie nie zauważyć, że brakuje trochę pieniędzy na wypłaty lekarzom rezydentom w tych publicznych szpitalach dla pospolitego plebsu.

Opis przedmiotu zamówienia

Niestety, my maluczcy musimy się pogodzić z tym, że Ludzkie Pany muszą mieć lepszą opiekę medyczną od nas. NFOŚiGW jest instytucją, która w pocie czoła dba o nasze środowisko i zrównoważony rozwój. Efekty przecież widać gołym okiem – brak smogu. W związku z takimi sukcesami należne jest, aby w jakiś sposób uhonorować ciężką pracę taką instytucję.

Opis przedmiotu zamówienia liczy sobie 39 stron, w których to zostały przedstawione różnego rodzaju pakiety.

  1. Pakiet Medycyna Pracy dotyczy wszystkiego związanego z wykonywaniem pracy, jak badania wstępne, okresowe i kontrolne.
  2. Pakiet dla pracowników NFOŚiGW dotyczy porad lekarskich, konsultacji specjalistycznych, profesorskich konsultacji medycznych, zabiegów medycznych, zabiegowej i domowej opieki pielęgniarskiej, opieki stomatologicznej, badań laboratoryjnych, radiologicznych, Rezonansu Magnetycznego, USG, endoskopii, szczepień, zabiegów chirurgicznych, rehabilitacji czy kliniki „Chirurgii Jednego Dnia” (płatne z 10% rabatem).
  3. Pakiet dla emerytów i rencistów zawiera porady lekarskie, konsultacje specjalistyczne (także profesorskie), zabiegi medyczne, zabiegową opiekę medyczną, domową opiekę pielęgniarską, opiekę stomatologiczną, badania laboratoryjne, radiologiczne, rezonansowe i USG, a także badania endoskopowe, czynnościowe, szczepienia ochronne oraz zabiegi chirurgiczne i „Chirurgie Jednego Dnia” (płatne z 10% rabatem).
  4. Pakiet rodzinny (w prawie opcji) dotyczy rozwinięcia usług z pakietu dla pracowników NFOŚiGW, który ma być rozszerzony na najbliższą rodzinę.
  5. Pakiet senior (w prawie opcji), który jest rozszerzeniem pakietu pracowniczego na usługi medyczne dla rodziców pracowników oraz rodziców małżonka pracownika.

Każdy z tych pakietów medycznych musi zawierać całodobowy dyżur lekarsko–pielęgniarski, domowe interwencje lekarskie, infolinię i rezerwację on-line 24h i ma być dostępny na terenie całego kraju.

Cycki tańsze o 30%

Ale jest jeszcze jeden pakiet. Pakiet przeznaczony dla Członków Zarządu NFOŚiGW. Pięciu Członków. Pakiet medyczny dla Członków Zarządu jest pakietem premium, gdyż jest rozszerzeniem i tak już obszernego pakietu dla pracowników NFOŚiGW. Właściwie, to Członkowie Zarządu już na samym etapie napisanej i opublikowanej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) są już należycie uhonorowani, gdyż w dokumentach przetargowych są pisani z dużej litery. Członkowie Zarządu. Ale przepraszam za tę małą dygresję. Wracając do pakietu Członków Zarządu.

Dodatkowymi fruktami władzy usługami są:

– szkoła rodzenia,

– poród rodzinny – w sali o podwyższonym standardzie, w znieczuleniu zewnątrzoponowym (na życzenie pacjentki),

– wyższe rabaty w leczeniu stomatologicznym,

– rozszerzona usługa rehabilitacja narządów ruchu, w tym kręgosłupa o różnego rodzaju zabiegi,

– dodatkowe szczepienia – przeciwko odrze, śwince, różyczce,

– hospitalizacja – bezpłatny 10 dniowy pobyt w sali o podwyższonym standardzie, transport do szpitala, dodatkowa opieka pielęgniarska,

– klinika „Chirurgii Jednego Dnia” – 30% rabatu.

Przy klinice „Chirurgii Jednego Dnia” chciałbym się zatrzymać. Wymagany wyższy rabat, oprócz standardowych operacji chirurgicznych, takich jak, np. operacje żylaków odbytu, dotyczy także zniżek na chirurgię plastyczną.

W wykazie zabiegów jest wymagane kilka operacji z zakresu chirurgii plastycznej, w których mamy – korektę gruczołów piersiowych. Kolokwialnie rzecz ujmując, można sobie taniej zrobić cycki.

Dlatego niezmiernie się cieszę, że pan Kazimierz Kujda, mgr inż. Artur Michalski, Dominik Bąk i Roman Wójcik, czyli wszyscy aktualni Członkowie Zarządu NFOŚiGW mogą sobie zrobić cycki. I pójść na szkołę rodzenia. I się wreszcie zaszczepić przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Czy jestem złośliwy?

Absolutnie nie. Całość przetargu jest dostępna publicznie. Każdy może sobie sprawdzić, jakie są wymagania w tym postępowaniu o zamówienie publiczne i przeczytać sobie jakich usług medycznych wymaga się dla pracowników, emerytów, Członków Zarządu i ich rodzin w NFOŚiGW. I wyciągnąć podobne wnioski.

Bardzo się cieszę, że pieniądze idące szerokim strumieniem z różnych opłat, kar, koncesji z tytułu ochrony środowiska, są wydatkowane w tak racjonalny i społecznie potrzebny sposób. Widocznie środowisko w naszym kraju ma się tak dobrze, że już pomału można wygaszać jego ochronę, gdyż już jest tak czysto, świeżo i bezpiecznie, że tych pieniędzy po prostu za dużo zostało.

Dlatego też, jestem wdzięczny Członkom Zarządu NFOŚiGW za dobrze wykonaną robotę i życzę po prostu dużo zdrowia.