Prowadzisz w soczewkach? Sprawdź prawo jazdy, bo możesz mieć problem!

Gorące tematy Codzienne Moto Dołącz do dyskusji (167)
Prowadzisz w soczewkach? Sprawdź prawo jazdy, bo możesz mieć problem!

Jeśli będąc kierowcą zmieniłeś okulary na szkła kontaktowe, upewnij się że pozwalają na to Twoje uprawnienia. Inaczej słono zapłacisz.

O ile każdy kierujący samochodem osobowym wie, czym jest np. kategoria B (a przynajmniej powinien wiedzieć), to nie każdy zdaje sobie sprawę z istotności wpisanych do prawa jazdy dodatkowych ograniczeń. Ich nieznajomość nie chroni przed przestrzeganiem opisywanych przez nie obostrzeń, w związku z czym może czekać nas kara do 500 zł lub w skrajnych przypadkach, zatrzymanie prawa jazdy. Zwracajmy więc uwagę na ostatnią rubrykę w „prawku”.

ograniczenia-prawo-jazdy

Najbardziej powszechnym problemem, o którym często alarmują internauci, jest błędne określenie przez lekarza ograniczenia dotyczącego wad wzroku. Przed rokiem 2002 w polu 12 w prawie jazdy wystarczyło wpisać kod „01” oznaczający konieczność korekty wzroku. Nie miało znaczenia czy będzie to wykonane przez okulary, czy też szkła kontaktowe. Obecnie jednak, trzeba dużo bardziej skonkretyzować sposób poprawy widzenia kierowcy. Poniżej przedstawiamy część kodów, ich pełną listę można znaleźć w ogólnodostępnym rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
01.03 – okulary ochronne,
01.04 – szkła przyciemnione,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe;

Jeśli lekarz z przyzwyczajenia wpisał „01”, zamiast np. „01.01” czy „01.06”, możemy usłyszeć od policjanta, że nasze prawo jest nieważne (jeśli było wydane od roku 2002, kierowcy ze starszymi dokumentami nie muszą się obawiać). Co bardzo istotne, wypisujący zaświadczenie widząc, że mamy okulary, często z rozpędu wybierają pierwszą pozycję z listy ograniczeń „01.01” i wpisują ją jako obowiązującą w naszym przypadku. Powinna ona być wybierana jednak tylko wtedy, kiedy nie mamy możliwości noszenia soczewek kontaktowych i do naszego schorzenia nadają się jedynie okulary. W przeciwnym wypadku, jeśli z wpisanym w prawie jazdy kodem 01.01, policjant zobaczy że okularów na nosie nie mamy, na nic może zdać się tłumaczenie, że prowadzimy w soczewkach.

Co robić w takiej sytuacji? Niestety, należy ponownie udać się do lekarza i wymienić prawo jazdy. Jest to dość kosztowne – wizyta może wynieść nawet do 200 zł (ale może i 50 zł), natomiast koszt wyrobienia nowego dokumentu to 100,50 zł.

W przypadku gdy dochodzi do kontroli drogowej, zazwyczaj jest już za późno na poprawianie rozmaitych błędów. Często jednak od kar można się odwoływać, co niejednokrotnie opisywaliśmy, m.in. na przykładzie uzyskiwania odszkodowań za niesłuszny mandat. Jeśli i Wam zdarzyło się otrzymać niesprawiedliwą karę, warto konsultować to ze specjalistą. Nasi prawnicy pomogą ponownie ocenić zasadność grzywny i doradzą co zrobić, aby móc ją skutecznie anulować lub nawet otrzymać zadośćuczynienie w przypadku niesłusznego wyroku. Zachęcamy do przesyłania informacji na adres kontakt@bezprawnik.pl.