Prowokacje skarbówki staną się legalne. Przedsiębiorcy będą musieli mieć się na baczności

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (50)
Prowokacje skarbówki staną się legalne. Przedsiębiorcy będą musieli mieć się na baczności

Przyjęcie Polskiego Ładu oznacza dla przedsiębiorców nie tylko większe obciążenia i dodatkowe obowiązki. Nowe przepisy sprawią, że prowokacje skarbówki będą legalne. Mowa o nabyciu sprawdzającym, czyli nowym narzędziu w rękach KAS.

Prowokacje skarbówki będą legalne. Od nowego roku wejdzie w życie nabycie sprawdzające

Wielu przedsiębiorców może pamiętać słynną prowokację dwóch pracowniczek skarbówki, które błagały mechanika, by wymienił im żarówkę. Teraz jednak takie akcje ze strony urzędników i funkcjonariuszy KAS mogą stać się czymś znacznie powszechniejszym, a sam przedsiębiorca nie będzie sobie nawet zdawał początkowo sprawy z faktu, że właśnie zostaje poddany sprawdzeniu. Mowa oczywiście o nabyciu sprawdzającym – które de facto sprawi, że prowokacje skarbówki będą legalne. Takiego zdania są zresztą sami eksperci.

Na czym będzie polegać nabycie sprawdzające? Funkcjonariusz KAS lub osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej KAS będą mogli dokonywać zakupów sprawdzających. Zakupowi będzie podlegać zarówno usługa jak i towar. Co najważniejsze – przed dokonaniem zakupu „sprawdzający” nie będzie musiał okazać legitymacji służbowej. Co będzie celem takiego nabycia sprawdzającego? Zweryfikowanie, czy transakcja została zarejestrowana na kasie fiskalnej oraz czy sprzedający wydał paragon lub rachunek. Dopiero po sprawdzeniu tego osoba dokonująca nabycia sprawdzającego okaże legitymację, poinformuje o przeprowadzonej czynności oraz pouczy sprawdzanego o przysługujących mu prawach. Oczywiście – jeśli okaże się, że sprzedający nie dokonał jakiegoś obowiązku (np. nie zarejestrował transakcji na kasie), to sprawdzający nałoży na niego grzywnę.

Co ciekawe, osoba dokonująca nabycia sprawdzającego będzie mogła nie tylko dokonać transakcji, ale również – sporządzać szkice, filmować czy nagrywać dźwięk. Wszystko w celu udokumentowania przeprowadzanych czynności.

Zwrot towaru – tak, ale nie zawsze. Usługi nie będą podlegać zwrotowi

To, że prowokacje skarbówki de facto będą legalne, to tylko jedna z kontrowersyjnych kwestii związanych z nabyciem sprawdzającym. Pozostaje też kwestia zwrotu towarów zakupionych w ramach nabycia sprawdzającego. Towar co do zasady ma podlegać zwrotowi – chyba, że z uwagi na rodzaj albo właściwości towaru nie będzie to możliwe. Zwrotowi nie będą też podlegać towary, jeśli nastąpi odmowa zwrotu zapłaty. Z kolei usługi – jeśli zostaną wykonane – w ogóle nie będą podlegać zwrotowi. Mowa np. o usłudze fryzjerskiej, kosmetycznej, naprawie samochodu itd.

To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy – i eksperci – nieufnie podchodzą do nowych możliwości KAS. Wiele będzie też zależeć od tego, jak będzie to wyglądać w praktyce – i czy funkcjonariusze skarbówki nie będą nadużywali swoich nowych uprawnień. Jeśli osoby dokonujące nabycia sprawdzającego będą specjalnie namawiać przedsiębiorców do wydania zakupów bez paragonu, będzie można mówić o otwartej prowokacji.