Premier: przedłużenie wypłaty postojowego, zwolnienia z ZUS, dofinansowania dla firm. Rząd oficjalnie ogłosił „pakiet ratunkowy”

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (95)
Premier: przedłużenie wypłaty postojowego, zwolnienia z ZUS, dofinansowania dla firm. Rząd oficjalnie ogłosił „pakiet ratunkowy”

Przedłużenie postojowego i zwolnienia ze składek ZUS, całkowite umorzenie subwencji z PFR, dofinansowanie kosztów stałych – to główne formy pomocy dla firm, które w trakcie jesiennej fali koronawirusa najmocniej ucierpią na rządowych obostrzeniach. Premier oficjalnie dziś ogłosił pakiet ratunkowy dla gospodarki. 

Przedłużenie postojowego i zwolnienia ze składek ZUS

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier ogłosił (właściwie po raz kolejny, bo o pomocy dla firm wspomniał już na poprzedniej konferencji) pakiet ratunkowy dla gospodarki. Wśród form pomocy dla firm – m.in. przedłużenie postojowego i zwolnienia z ZUS. W przypadku składek mowa o wydłużenia zwolnienia „nawet poza listopad”. Wszystko ma zależeć od tego, „jak mocno wciśnięty będzie hamulec bezpieczeństwa”. To zapowiedź przede wszystkim dla tych firm, które już korzystają z tych form pomocy na podstawie tarczy antykryzysowej 5.0. Obecnie możliwe jest zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

Premier zapowiedział jednak też inne formy pomocy. Już wczoraj pisałam o możliwości całkowitego umorzenia subwencji z tarczy PFR. Dziś premier potwierdził wcześniejsze słowa szefa Polskiego Funduszu Rozwoju i przyznał, że takie rozwiązanie wejdzie w życie. Co ważne, wygląda na to, że konieczne będzie jedynie spełnienie warunku dotyczącego skumulowanego spadku przychodów. Wspominał o tym dzisiaj szef PFR. Jak sam przyznał, spełnienie warunku utrzymania zatrudnienia (ze względu na wdrożenie kolejnych restrykcji) byłoby po prostu niemożliwe. Dlatego całkowite umorzenie będzie możliwe nawet dla tych firm, które tego warunku nie spełnią. Muszą jedynie wykazać skumulowany spadek przychodów o co najmniej 30 proc. (zanotowany od marca 2020 do marca 2021). Oczywiście – co należy podkreślić – z tego rozwiązania będą mogły skorzystać jedynie firmy z branż objętych restrykcjami.

Pozostałe formy pomocy dla firm

Oprócz tego premier zapowiedział też dofinansowanie do kosztów stałych (jak twierdzi szef PFR, może chodzić m.in. o subwencje na czynsze i wszystkie inne koszty, które są generowane niezależnie od zamknięcia firmy). Dodatkowo wydłużona zostanie tarcza finansowa PFR dla dużych firm ze wszystkich branży (do końca marca 2020 r.). Możliwe będzie też zaciąganie długoterminowych pożyczek z gwarancją de minimis, otrzymanie dofinansowania do miejsc pracy z FGŚP czy dofinansowanie leasingu. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że firmy, które ze względu na pandemię (i powracające jak bumerang obostrzenia) chcą się przebranżowić, będą mogły otrzymać na ten cel środki w ramach Dotacji na biznes.

Premier zapowiedział, że być może rząd wprowadzi także inne, dodatkowe rozwiązania. Rząd będzie prowadzić na ten temat rozmowy z przedstawicielami poszkodowanych branż. Zaapelował też po raz kolejny do Senatu o szybkie procedowanie tych rozwiązań. Najwidoczniej jednak zapomniał przy tym, że obecnie największym problemem jest… Sejm, który zbierze się dopiero 18-19 listopada.