To już pewne. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą też mogą skorzystać z wakacji kredytowych

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
To już pewne. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą też mogą skorzystać z wakacji kredytowych

Do tej pory osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mogły być pewne, czy mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Teraz jednak odpowiednią decyzję wydał UOKiK – przedsiębiorca może skorzystać z wakacji kredytowych, o ile mowa o prowadzonej przez osobę fizyczną jednoosobowej działalności, zarejestrowanej w mieszkaniu kupionym na kredyt.

Przedsiębiorca może skorzystać z wakacji kredytowych

O tym, że wakacje kredytowe dla przedsiębiorców mogą być możliwe, pisaliśmy na łamach Bezprawnika już kilka dni temu. Rzecznik MŚP poprosił nawet Ministra Finansów o interpretację i tym samym – potwierdzenie, że przedsiębiorca może skorzystać z wakacji kredytowych.

Jak się okazuje, przedsiębiorcy nie muszą już właściwie czekać na interpretację MF (a należy przecież pamiętać, że wniosek o wakacje kredytowe trzeba złożyć najpóźniej w dniu, w którym przypada płatność raty za dany miesiąc – tak, by możliwe było zawieszenie spłaty raty za ten miesiąc). Jak informuje „Rz”, UOKiK, zasypany pytaniami dziennikarzy (podobnie zresztą jak Rzecznik Finansowy), oficjalnie potwierdził, że przedsiębiorca może skorzystać z wakacji kredytowych – choć pod pewnymi warunkami.

W opracowaniu przesłanym do gazety UOKiK stwierdził, że wakacje kredytowe przysługują konsumentom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – o ile dana osoba zaciągnęła kredyt hipoteczny właśnie jako konsument i na własne cele mieszkaniowe. Jak twierdzi urząd, sposób zarobkowania (w tym wypadku prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej) nie ma żadnego wpływu na możliwość skorzystania z ustawowego wsparcia.

Bycie konsumentem jest kluczowe. Tym samym wystarczy, że dana osoba nie zawarła umowy jako JDG

Stanowisko UOKiK potwierdza zatem wcześniejszą interpertację Tadeusza Białka, wiceprezesa Związku Banków Polskich. Twierdził on, że osoba samozatrudniona, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może wnioskować o wakacje kredytowe – o ile zawarła z bankiem umowę kredytową właśnie jako osoba fizyczna, konsument, a nie jako JDG. W tym drugim przypadku przedsiębiorca mógłby wliczać raty kredytu do kosztów uzyskania przychodu. Osoby, które są w takiej sytuacji, faktycznie nie mogą skorzystać z wakacji kredytowych.

Jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która zawarła umowę z bankiem jako konsument, złoży wniosek o wakacje kredytowe, a wniosek ten zostanie odrzucony, przedsiębiorca powinien złożyć reklamację. Należy mieć jednak nadzieję, że nie będzie to konieczne; zwłaszcza, że banki zwracają dużą uwagę na zapowiedzi i komunikaty ze strony UOKiK. Tak było np. właśnie w momencie, gdy urząd oficjalnie zastrzegł, że niektórych praktyk w przypadku wakacji kredytowych nie będzie tolerował i mogą one spotkać się z karą – mowa m.in. o konieczności składania wniosku za każdy miesiąc osobno.