Posłowie przyjęli zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Remanent, amortyzację i przychody wyłączyli z oskładkowania. Dzięki temu, jak informuje Ministerstwo Finansów, już w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną od dochodu.
Przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną od dochodu
Resort finansów pochwalił się, że przygotowując te zmiany wysłuchał postulatów biznesu, księgowych i biur rachunkowych. Wszyscy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców apelowali, by rządzący zbliżyli podstawę wymiaru składki zdrowotnej do dochodu. Zapowiadaliśmy szykowane zmiany dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie.
„Dochód będzie zbieżny z dochodem opodatkowanym PIT. Czyli będzie obliczony z uwzględnieniem różnic remanentowych i nie obejmie większości przychodów zwolnionych z PIT. Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 r. Chcemy ułatwić przedsiębiorcom wejście w nowy sposób obliczania składki zdrowotnej” powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Korzystne zmiany polegają na wyłączeniu z przychodów uwzględnianych przy obliczaniu składki zdrowotnej większości przychodów wolnych od podatku dochodowego. Czyli niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy PIT. Jak i odrębnych przepisów, np. rozporządzeń o zaniechaniu poboru podatku. Zmiana pozwala na obliczenie dochodu na potrzeby składki zdrowotnej w sposób zbliżony do dochodu obliczanego dla celów podatku PIT.
Zamiast od dochodu, wyszła składka od przychodu
Przedsiębiorcy skarżyli się, że przez Polski Ład, ustalając dochód na potrzeby obliczenia składki zdrowotnej nie mogą uwzględnić kosztów towarów zakupionych przed 1 stycznia 2022 roku. Przez to wysokość składki zdrowotnej zależała od przychodu ze sprzedaży. Ta nowelizacja poprawia sytuację. Pozwala różnice remanentowe uwzględniać również przy obliczaniu miesięcznej składki zdrowotnej przez osoby sporządzające remanent w trakcie roku.
„To pozwoli na uwzględnienie stanu remanentu sporządzonego na 1 stycznia 2022 r. Czyli takiego, w którym uwzględniono między innymi towary zakupione w 2021 r. Co istotne, w odniesieniu do roku 2022 przedsiębiorca nie będzie musiał zwiększać dochodu dla celów składki zdrowotnej. Jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego” wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Dochód na podstawie, którego ma być obliczana składka zdrowotna nie będzie powiększony o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 roku. Firmy szukały sposobów na uniknięcie zapłacenia absurdalnie wysokiej składki. I dostrzegły, że na przykład, można nie zapłacić składki zdrowotnej sprzedając majątek firmy.
To krok w dobrą stronę, ale potrzebne są kolejne
„Cieszę się, że zmiany poszły w dobrym kierunku. Parlament ma szansę zdążyć je uchwalić jeszcze przed 20 lutego. W tej chwili w Sejm powinien także jak najszybciej zacząć prace dotyczące m.in. zasad obliczania dochodu z działalności pozarolniczej dla celów składki zdrowotnej. Dochód na potrzeby składki zdrowotnej powinien być ustalany w taki sam sposób jak dla celów podatku PIT” uważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Jego zdaniem przedsiębiorcy powinni mieć możliwość opłacania składki zdrowotnej miesięcznym ryczałtem. Ostateczne rozliczenie składki powinno być możliwe po złożeniu rocznego zeznania PIT.