Część przedsiębiorców nie musi płacić składek ZUS za listopad. Zakład podpowiada co powinni zrobić, jeśli oczekują na pomoc z tarczy

Gorące tematy Firma dołącz do dyskusji (195) 08.12.2020
Część przedsiębiorców nie musi płacić składek ZUS za listopad. Zakład podpowiada co powinni zrobić, jeśli oczekują na pomoc z tarczy

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy, którzy czekają na pomoc w ramach najnowszej tarczy antykryzysowej – m.in. na możliwość zwolnienia ze składek ZUS – nie muszą wcale płacić składek za ten miesiąc. Zakład podpowiada, co powinni zrobić w tej sytuacji.

Tarcza antykryzysowa 6.0 jeszcze nie funkcjonuje, ale przedsiębiorcy nie muszą płacić ZUS za listopad – wystarczy, że odroczą płatność składek

Mimo że tarcza antykryzysowa 6.0 jest już od dawna w sferze zapowiedzi, to nadal nie weszła w życie. W związku z tym duża część przedsiębiorców, których działalność jest ograniczona za względu na rządowe obostrzenia, nadal nie może wnioskować m.in. o zwolnienie ze składek ZUS czy o dodatkowe świadczenie postojowe.

ZUS jednak informuje, że przedsiębiorcy oczekujący na wsparcie nie muszą płacić ZUS za listopad – mogą na przykład skorzystać z odroczenia płatności składek o miesiąc. Taką możliwość mają przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie, którzy powinni zapłacić składki do 10 lub 15 dnia miesiąca.

Jak podaje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, przedsiębiorcy mogą złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem PUE ZUS. Muszą jednak pamiętać, by nie opłacać składek za listopad i złożyć wniosek przed upłynięciem terminu płatności w tym miesiącu. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie poniesie żadnych kosztów związanych ze skorzystaniem z ulgi. Rzecznik zapowiedział również, że ZUS będzie rozpatrywać wnioski najszybciej jak to będzie możliwe.

Odroczenie składek ZUS za listopad: jak złożyć wniosek?

Jak uzyskać odroczenie składek ZUS za listopad? Po zalogowaniu na PUE ZUS, w katalogu usług należy wybrać usługę „Złożenie dokumentu RSO. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek”. Następnie przedsiębiorca powinien uzupełnić dane w formularzu. Chodzi m.in. o podstawowe dane wnioskodawcy (NIP, REGON, dane osobowe itd.). Oprócz tego płatnik składek musi wskazać, do kiedy wnioskuje o odroczenie terminu płatności składek i jaka jest kwota tych składek. Przedsiębiorca powinien też m.in. napisać krótkie uzasadnienie. W tym polu warto wspomnieć o tym, że oczekuje on na pomoc w ramach tarczy antykryzysowej 6.0 i że będzie spełniał warunki umożliwiające mu ubieganie się o zwolnienie ze składek ZUS za listopad.

Konieczne jest też wskazanie sposobu odbioru informacji. ZUS podpowiada, że najlepiej postawić na opcję elektroniczną (to zresztą ta opcja jest też wskazana jako domyślna). Na samym końcu przedsiębiorca podpisuje wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.