Niektórzy przedsiębiorcy zapłacą znacznie niższy podatek za czerwiec

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (2)
Niektórzy przedsiębiorcy zapłacą znacznie niższy podatek za czerwiec

Reforma Polskiego Ładu przyniesie zmiany również dla przedsiębiorców – chodzi o składkę zdrowotną. Proponowane rozwiązanie jest korzystne dla prowadzących firmę, chociaż jednocześnie nie da się ukryć, że i tak będą ponosić większe obciążenia z tytułu składki zdrowotnej niż w 2021 r. Dobra wiadomość jest jednak taka, że prawdopodobnie niektórzy przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek za czerwiec. 

Przedsiębiorcy na liniowym zapłacą niższy podatek za czerwiec

Zapowiadana przez premiera Morawieckiego i wiceministra Sobonia reforma Polskiego Ładu wiąże się głównie z obniżką PIT z 17 do 12 proc., likwidacją ulgi dla klasy średniej oraz zmianach w składce zdrowotnej dla liniowców, ryczałtowców i przedsiębiorców na karcie podatkowej.

Zgodnie z projektowanymi przepisami (należy pamiętać, że ostateczna wersja projektu może się jeszcze zmienić), przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, będą mogli wliczyć składkę zdrowotną w koszty (czyli pomniejszyć podstawę opodatkowania) – do kwoty 8700 zł rocznie. Nie jest to wprawdzie tak korzystne rozwiązanie jak to obowiazujące wcześniej, jednak pozwoli na zaoszczędzenie przynajmniej niewielkich kwot miesięcznie. Jak wylicza Grant Thornton, przy dochodzie na poziomie 5 tys. zł brutto, przedsiębiorca zyska… 51 zł miesięcznie. Przy 7 tys. zł kwota ta będzie niewiele wyższa – i wyniesie 54 zł. Przy dochodzie 10 tys. zł brutto miesięcznie przedsiębiorca „zaoszczędzi” z kolei 83 zł.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że zmiany są symboliczne również dla przedsiębiorców o znacznie wyższym dochodzie. Na przykład liniowcy o dochodach 20 tys. zł brutto miesięcznie zyskają na zmianach jedynie 138 zł.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli zmiany wejdą w życie, to przedsiębiorcy na liniowym zapłacą niższy podatek za czerwiec. Jak donosi „DGP”, liniowcy będą prawdopodobnie mieli możliwość potrącenia składki zdrowotnej za pierwsze półrocze. To z kolei oznacza, że podatek za czerwiec albo będzie znacznie niższy, albo – w niektórych wypadkach – przedsiębiorcy nie będą w ogóle musieli go płacić. Będzie to zależeć oczywiście od dochodów przedsiębiorcy; na zredukowanie podatku za czerwiec do zera mogą nastawić się osoby, które mają nieco niższe dochodu. Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli w lipcu „nie wystarczy dochodu” by odliczyć maksymalną kwotę (8700 zł), to będzie można to zrobić również w kolejnych miesiącach.

Na razie trzeba poczekać, aż projekt wejdzie w życie

Należy mieć świadomość, że na razie projekt zmian trafił do konsultacji publicznych; później musi być jeszcze przegłosowany przez Sejm i Senat oraz podpisany przez prezydenta. Prawdopodobieństwo zmian w projekcie jest niewielkie, jednak do momentu wejścia w życie nowej ustawy, przedsiębiorcy muszą cierpliwie czekać na ostateczny kształt reformy.