Nastolatki nagrywają i udostępniają film, na którym gnębią i przypalają papierosami swoją rówieśnicę. Czy znowu trzeba czekać na tragedię? [film]

Gorące tematy Społeczeństwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (229)
Nastolatki nagrywają i udostępniają film, na którym gnębią i przypalają papierosami swoją rówieśnicę. Czy znowu trzeba czekać na tragedię? [film]

O tym, że przemoc i patologia w szkołach wśród młodzieży ma się dobrze, wiemy wszyscy i nie od dziś. Najczęściej jednak z tym zjawiskiem walczy się wtedy, kiedy dojdzie do jakiejś tragedii, a sprawą żyją media w całym kraju. Wtedy na alarm biją specjaliści, dyrektorzy zapowiadają zmiany, kuratoria kontrole, a rząd zmiany w prawie. Oczywiście nic się w tej kwestii nie zmienia, a przemoc jak była, tak jest.

Nie ma miesiąca, żeby w internecie nie pojawił się filmik przedstawiający młodzież w wieku szkolnym, przy której bohaterki pewnego programu prowadzonego przez Małgorzatę Rozenek to damy wyjęte z królewskiego dworu. Próbuję być nieco żartobliwy, chociaż oczywiście nie jest mi do śmiechu, kiedy oglądam podobne „produkcje”. Nie wiem, na co wściekam się bardziej. Czy na zachowanie dzieci, czy na ich opiekunów i nauczycieli, którzy nie są w stanie nad nimi zapanować. Wściekam się na system, który wielokrotnie zawodził w podobnych sytuacjach. Nieudolni wychowawcy, ślepa dyrekcja oraz kuratorzy interesują się takimi sytuacjami wtedy, kiedy robi im się gorąco koło tyłka.

przemoc wśród młodzieży film
Kadr z filmu

Dawid Kosiński, redaktor siostrzanego Spider’s Web na jednej z facebookowych grup znalazł film, który przyprawia o ciarki. Oto grupa nastolatek postanowiła uwidocznić na filmie swoje popisy. Nastoletnie dziewczynki, najprawdopodobniej z Siedlec kręcą film, na którym poniżają swoją rówieśnicę. Niestety film jest oznaczony przez serwis jako zawierający przemoc, dlatego można go obejrzeć tylko jako zalogowany użytkownik.

Przemoc wśród młodzieży ma się dobrze

Na filmie widzimy grupę 3-4 dziewczyn w wieku gimnazjalnym, a jedna z nich klęczy pośrodku. Dziewczyna jest ewidentnie poniżana, trzymana za włosy i kark i najprawdopodobniej nawet przypalana papierosami. Wszystko oczywiście nagrane w akompaniamencie śmiechu i ogólnej radości. Filmik jest następnie rozsyłany znajomym.

Nie dalej jak w ubiegłym roku cały kraj był zszokowany nagraniem, na którym grupa gimnazjalistek z Gdańska znęcała się nad jedną uczennicą na terenie szkoły. Dziewczyny zostały na początku tego roku skazane. Cztery z nich trafiły do młodzieżowego ośrodka wychowawczego, a pozostałe trzy znajdują się pod opieką kuratora. Dodatkowo wszystkie z nich musiały wykonać 30 godzin prac społecznych na rzecz szkoły, a rodziców zobowiązano do poprawy warunków wychowawczych. Dość surowe wyroki jak na sytuację, która zazwyczaj kończy się warunkowym umorzeniem postępowania, a głównym argumentem, który za tym stoi jest to, że sam proces zmienił już oprawców.

Mam jednak nadzieję, że odpowiednie służby zainteresują się powyższym, klasycznym przykładem znęcania się i przemocy, a jej sprawczynie zostaną surowo ukarane.
Ten sam film został już udostępniony na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=RhxvrZCXGpQ