„Przepisanie mieszkania dzieciom” to pytanie pojawia się bardzo często w czasie różnego rodzaju porad prawnych. Wiele osób chce uporządkować swoje sprawy majątkowe, zaoszczędzić rodzinie kłopotu i wydatków. Wśród najpopularniejszych sposobów przeważa zdecydowanie dwie formy — pierwsza darowizna i druga testament. Która jest korzystniejsza?
Przepisanie mieszkania na dzieci
Osobiście bardzo denerwuje mnie posługiwanie się właśnie tym stwierdzeniem. Nie ma ono za wiele wspólnego z prawnymi pojęciami i w ogóle nie oddaje istoty czynności, jakich się dokonuje. Walka z nim jest jednak jak walka z wiatrakami, bo spora część naszego społeczeństwa właśnie tak określa czynności, jakich dokonuje, przekazując swój majątek dzieciom lub krewnym. Zostawmy więc na boku pojęcia i przejdźmy do czysto praktycznych uwaga.
Jak przepisać mieszkanie?
Zdecydowanie większą popularnością wciąż cieszy się przekazanie mieszkania lub innych nieruchomości w formie darowizny. Jest to forma szczególnie korzystna, gdy chodzi o członków najbliższej rodziny. Najbliższe grono jest zwolnione od podatku od spadku i darowizn. Jedyne koszty, jakie poniesiemy, będą związane z wynagrodzeniem notariusza. Przekazanie mieszkania w formie darowizny musi mieć formę aktu notarialnego.
Umowa darowizny łączy się jednak z pewnymi ważnymi kwestiami, które mogą wpłynąć negatywnie na atrakcyjność tej formy. Na obdarowanym będzie ciążył obowiązek utrzymania darczyńcy do wysokości darowizny, gdy ten popadnie w niedostatek. Poza tym darowizna zostanie wliczona do schedy spadkowej, a więc wpłynie na wysokość spadku, jaki otrzyma dana osoba. Warto również pamiętać, że darowiznę można odwołać, choć jest to możliwe tylko w konkretnych przypadkach i na ogół jest to dość trudne i pracochłonne.
Przepisanie mieszkanie w testamencie
Choć darowizna jest uważana za najbardziej praktyczny sposób przekazania majątku, jest ona zdecydowanie bardziej sformalizowana i pracochłonna dla nas. Jeżeli zdecydujemy się na testament, ominą nas wszystkie formalności związane ze zmianą właściciela. Jedyną czynność, jaką będziemy musieli dokonać to sporządzenie testamentu, najlepiej u notariusza.
W testamencie, sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może poprzez zapis windykacyjny wskazać konkretne składniki majątku, które trafią do danej osoby. W ten sposób może rozporządzić całością swojego majątku albo jego częścią. Taki sposób przekazania swojego majątku ma wiele zalet. Przede wszystkim nie jest ostateczny, testament po kilku latach można zmienić. W razie więc zmiany stosunków w rodzinie można go odwołać lub powołać zupełnie inne osoby do dziedziczenia.
Sporządzenie testamentu jest też zdecydowanie tańsze niż darowizna. Sporządzenie testamentu wraz z zapisem windykacyjnym to koszt około 200 zł. W przypadku darowizny koszty wzrastają do ponad 3 tysięcy zł i najczęściej ponosi je darczyńca.