Szukasz pracy na OLX? To uważaj, bo w czasie epidemii oszuści wyruszają na łowy

Praca Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (356)
Szukasz pracy na OLX? To uważaj, bo w czasie epidemii oszuści wyruszają na łowy

Szukając pracy można natknąć się na oferty, w których rzekomi pracodawcy proszą o przesłanie skanu dowodu osobistego w celu dokończenia rekrutacji. Nie rób tego pod żadnym pozorem. 

Niestety mamy trudny czas dla rynku pracy w Polsce. Wielu pracowników otrzymało lub lada moment otrzyma wypowiedzenia z pracy. Większość z nich szuka teraz pracy na różnych portalach ogłoszeniowych. Jak zwykle pojawili się oszuści, którzy żerują na ludzkim nieszczęściu. Pojawił się nagły wysyp ofert pracy jak z bajki, bez kwalifikacji, od zaraz, z wysokimi zarobkami i małym zakresem obowiązków. Niestety czasem emocje mogą przesłonić pułapki. Na czym polega ich mechanizm i jak uniknąć wpadki?

Prośba o przesłanie skanu dowodu osobistego w celu dokończenia rekrutacji

Schemat wyłudzenia skanu dowodu osobistego jest prosty. Niczego nieświadomy bezrobotny wysyła swoje dokumenty aplikacyjne pod różne oferty, spełniające jego wymagania. Te nieuczciwe często wyglądają najbardziej atrakcyjne. Wzrok szukającego pracy może przykuć informacja o wysokich zarobkach, częstych premiach, lekkiej i dobrze płatnej pracy. Zazwyczaj w ogłoszeniu znajduje się informacja, że ze względu na epidemię koronawirusa rekrutacja odbędzie się zdalnie. Zainteresowany pracą wysyła na podany w ogłoszeniu adres e-mail swoją aplikację.

Następnie po krótkim oczekiwaniu oszuści odpowiadają mu, że z powodzeniem przeszedł pierwszy etap rekrutacji. Proszą również o przesłanie skanu dwóch stron dowodu osobistego w celu dokończenia rekrutacji. Żeby odpowiedź wyglądała bardziej profesjonalnie proszą o dodanie klauzuli, w której wyraża się zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji. Dodają do tego właściwą podstawę prawną i uspokajają, że dowód jest potrzebny w celach informacyjnych i nie mogą go wykorzystać do innych celów pod groźbą karną.

Przesłanie w odpowiedzi na taką prośbę skanu dowodu osobistego to najgłupsza rzecz jaką można zrobić

Po przesłaniu skanu kontakt z ogłoszeniodawcą się urwie. A za kilka miesięcy szukający pracy dowie się, że ktoś zaciągnął kredyt i pożyczki na jego dowód. Zostanie bez pracy z kontem zajętym przez komornika. Wszystko dlatego, że wysłał swój skan dowodu oszustowi. Absolutnie nie można tego robić. Skan dowodu osobistego nie jest wymagany w żadnym procesie rekrutacji. Zakres informacji, które może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie określa art. 221 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca może żądać danych osobowych obejmujących:

  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • dane kontaktowe,
  • wykształcenie,
  • kwalifikacje zawodowe,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Ostatnich trzech można żądać, gdy jest to niezbędne do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Dopiero po zatrudnieniu pracodawca może żądać podania bardziej szczegółowych danych, ale nie w trakcie prowadzonej rekrutacji. Ponadto nie istnieje żaden przepis prawny, który nakazuje przesłanie skanu dowodu osobistego.

Na co zwrócić uwagę, by nie dać się złapać oszustom?

Najważniejsze to pozbyć się złudzeń. Lekka praca bez kwalifikacji ale za to z dużym wynagrodzeniem i wąskim zakresem obowiązków raczej nie występuje w przyrodzie. Przy wysokich zarobkach trzeba mieć albo wysokie kwalifikacje albo ciężko pracować, czasem oba te warunki się łączą. W ogłoszeniu powinny znaleźć podstawowe informacje takie jak zakres pracy, obowiązki. Ogłoszenie, które nie podaje takich danych ale np. zawiera zapis, że informacje dostępne w wiadomości prywatnej, powinno wzbudzić czujność. Gdy szukający pracy otrzyma prośbę o przesłanie skanu dowodu osobistego, absolutnie nie może na nią odpowiadać. Najlepiej skontaktować się z portalem ogłoszeniowym i zgłosić potencjalnego oszusta. Jeżeli szukasz pracy nie dokładaj sobie kolejnych zmartwień i problemów. Nie pozwól zaciągnąć kredytu na skradzione dane osobowe.


Lepiej zapobiegać, niż leczyć. W najbliższych tygodniach pod naszymi artykułami będziemy promowali usługę Chroń PESEL, która umożliwia sprawdzenie, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykorzystał nasz PESEL i wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Chroń PESEL to także usługa, która swoim abonentom gwarantuje powiadomienia o użyciu numeru PESEL i dopisaniu do KRD przez 24h/dobę