Przez nową ustawę nie kupimy nowych książek w promocji!

Gorące tematy Firma Zakupy Dołącz do dyskusji (23)
Przez nową ustawę nie kupimy nowych książek w promocji!

Nowa ustawa może sprawić, że nie kupimy nowych książek w promocji, a cena okładkowa będzie obowiązywała przez rok!

Polacy czytają coraz mniej książek. Takie doniesienia słyszymy i widzimy w mediach. Nawet czytniki e-booków pozwalające czytać więcej, szybciej i niemal w każdych warunkach podobno nie poprawiają tych statystyk. Mimo tego jest duża szansa, że wprowadzona zostanie ustawa o książce, które może sprawić, że nie kupimy już nowych książek w promocji, a cena okładkowa będzie obowiązywała przez rok!

Są w tej ustawie kontrowersyjne zapisy, które spędzają wielbicielom literatury, ale także przedsiębiorcom zajmującym się handlem książkami sen z powiek:

Art. 4:
1. Wydawca i importer są obowiązani do ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży nabywcy końcowemu, obejmującej wartość podatku od towarów i usług, zwanej dalej „jednolitą ceną”.

Art. 7:
1. Stosowanie jednolitej ceny jest obowiązkowe w okresie 12 miesięcy od końca miesiąca, w którym wprowadzono książkę do obrotu.

Przez te zapisy książki w momencie premiery będą w takiej samej cenie w każdej księgarni i sklepie. Żaden podmiot nie będzie mógł zaoferować jej w promocyjnej cenie. Jest to poniekąd odpowiedź na pewne praktyki, których dopuszczały się wielkie sieci marketów, które były w stanie sprzedawać książkowe bestsellery za sumy niewiele wyższe od cen zakupu tylko po to, by skusić potencjalnych nabywców do odwiedzin.

Podobnie zarabiały też sklepy internetowe, które nie mają takich kosztów jak choćby niewielkie księgarnie, które w porównaniu z nimi i molochami nie mają szans. Małych podmiotów nie stać na takie przeceny jak duże sieci księgarń czy marketów. Podobne regulacje wprowadzono w wielu krajach Europy. Każdy, kto chciałby zapoznać się z treścią ustawy może ją przeczytać na stronie Polskiej Izby Książki.

Czy takie działania sprawią, że małe księgarnie faktycznie zyskają? Czy wysokie ceny nowych książek sprawią, że poprawi się, czy też może spadnie czytelnictwo?

Masz problemy lub wątpliwości związane z działaniem na niekorzyść przedsiębiorców i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com