Oto cała prawda o wieloletnich terapiach u psychoterapeutów

Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Oto cała prawda o wieloletnich terapiach u psychoterapeutów

Korzystanie z usług psychologów i psychoterapeutów jest obecnie coraz bardziej popularne. Jedni są otwarci na tego rodzaju wsparcie, inni zaś pozostają sceptyczni. Wątpliwości niektórych wzbudza chociażby to, że terapia często trwa długo, np. parę lat. Ale jeśli ktoś pije alkohol bez umiaru przez całe życie, to trudno oczekiwać, by po kilku spotkaniach z psychologiem nauczył się radzić sobie z nałogiem.

Psycholog a psychoterapeuta

Do psychologów oraz psychoterapeutów zgłasza się obecnie coraz więcej osób. Zawody te warto rozgraniczyć. Psycholog zajmuje się diagnozowaniem, sporządzaniem opinii czy doraźnym wsparciem.

Natomiast psychoterapeuta to specjalista prowadzący terapię w określonym nurcie. Często także jest on psychologiem, ale nie musi nim być.

Poza wyższym wykształceniem prawo do wykonywania zawodu daje mu 4-letnie szkolenie i certyfikat Polskiej Rady Psychoterapii bądź innej organizacji.

Problemy psychiczne to wielka bolączka naszych czasów

Problemy psychiczne, obejmujące także różnego rodzaju uzależnienia, są obecnie w naszym społeczeństwie coraz większym problemem. W innych krajach wcale nie jest pod tym względem lepiej. Stąd psycholog i psychoterapeuta wymieniani są wśród zawodów przyszłości.

Wiele osób długo zastanawia się nad skorzystaniem z ich pomocy, zanim odważy się na ten krok. Niepokój wywołuje w nich wiedza o tym, że pacjenci takich specjalistów często korzystają z tego rodzaju wsparcia bardzo długo, np. kilka lat.

Związana z tym świadomość nierzadko prowadzi do szkodliwych stereotypów. Niektórzy uważają np., że psychologowie i psychoterapeuci dopuszczają się nadużyć, dążąc do tego, by ich podopieczni wykupili jak największą liczbę spotkań.

Aby w życiu pacjenta nastąpiła trwała zmiana, terapia często musi trwać długo

Tego rodzaju przekonanie nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością. O czasie trwania terapii zawsze decyduje pacjent. Jeśli uważa on, że mu ona nie pomaga, może z niej zrezygnować.

Psychologowie i psychoterapeuci raczej nie narzekają na brak pacjentów. Stąd nie muszą tworzyć sztucznego zapotrzebowania na swoje usługi, wmawiając podopiecznym, że powinni korzystać z ich konsultacji przez lata.

Niestety, brutalna prawda na temat trwających długo problemów jest taka, że często nie można się z nimi uporać w ciągu kilku spotkań ze specjalistą. Dobrym przykładem może być tutaj chociażby uzależnienie od alkoholu.

Jeśli ktoś zmaga się z tego rodzaju chorobą, zwykle nie jest w stanie trwale porzucić nałogu po kilku konsultacjach z psychologiem czy z psychoterapeutą. A nawet jeśli pokona alkoholizm, niejednokrotnie dalej, dla własnego dobra, będzie musiał uczestniczyć w terapii.

Uzależnieni nagminnie pytają specjalistów, dlaczego leczenie zwykle trwa tak długo. Psychologowie i psychoterapeuci, rozwiewając ich wątpliwości, zwracają uwagę na czas istnienia nałogu u danej osoby.

W świetle ich wyjaśnień skuteczna terapia trwająca np. 3 lata u kogoś uzależnionego od alkoholu od 30 lat wydaje się czymś rozsądnym. Okres leczenia często wyznacza bowiem to, jak długo występuje dany problem.