Te osoby będą musiały uregulować rachunki zmarłego bliskiego

Finanse Dołącz do dyskusji
Te osoby będą musiały uregulować rachunki zmarłego bliskiego

Śmierć bliskiego zawsze zaskakuje. W obliczu emocjonalnego bólu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z formalnych obowiązków, jakie na nich spadają. Jednym z nich są nieuregulowane rachunki zmarłego.

Jak wygląda sytuacja z rachunkami za prąd, telefon czy gaz, gdy bliska osoba umrze?

Odpowiedzialność za długi spadkowe to twarda rzeczywistość

Zgodnie z art. 1034 Kodeksu cywilnego do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe, a jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach odpowiadających wielkości ich udziałów.

W przypadku przyjęcia spadku wprost występuje pełna odpowiedzialność za długi zmarłego. Jeśli przewyższają one wartość majątku, spadkobierca musi je spłacić z własnych środków. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność rozciąga się do wysokości odziedziczonego majątku. W razie odrzucenia spadku spadkobierca nie odziedziczy nic.

Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Dostawcy prądu czy gazu nie przestają świadczyć usług z chwilą śmierci odbiorcy

Jeżeli nikt ich o tym nie poinformuje, rachunki będą nadal wystawiane na zmarłego. Spadkobiercy będą musieli uregulować zaległe płatności za media powstałe przed, jak i po śmierci właściciela.

Zarządzanie sprawami finansowymi po śmierci bliskiej osoby bywa skomplikowane. Aby się w tym nie pogubić, warto przestrzegać kilku kroków:

  • Poinformuj dostawców o śmierci abonenta, przedstaw akt zgonu oraz inne wymagane dokumenty.
  • Przepisz umowy na nowego właściciela, jeśli chcesz kontynuować korzystanie z usług.
  • Ureguluj nieopłacone rachunki, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z karami umownymi czy odsetkami.

Wiedza na temat tych procedur pomoże zminimalizować stres związany z formalnościami po stracie.

Jeśli chcesz podzielić swój majątek zgodnie ze swoją wolą, to musisz spisać testament

Testament jest dokumentem, w którym możemy zadecydować, co z naszym majątkiem stanie się po naszej śmierci. Aczkolwiek w Polsce kultura sporządzania testamentów jest dość niska mimo regularnie prowadzonych w tym kierunku kampanii informacyjnych, wynika z badań przeprowadzonych przez Research Collective na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z Kancelarią Prawno-Podatkową GWW. Jedynie 9 proc. osób powyżej 45 roku życia spisuje testament, a aż ponad 40 proc. Polaków nigdy nawet nie rozważało takiej opcji.