Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ale i Polska wyprzedziła parę europejskich państw

Dobre wiadomości Na wesoło Dołącz do dyskusji
Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ale i Polska wyprzedziła parę europejskich państw

Druga połowa listopada, to prawdopodobnie najgorszy miesiąc do życia w Polsce. Ciężko być szczęśliwym w listopadzie. Słońca nie widzieliśmy od conajmniej kilku dni, temperatura już na dobre spada poniżej zera, a do tego spadł pierwszy śnieg. Do końca roku jednak już coraz bliżej, stąd czas na wszelkie podsumowania. Jak w rankingu najszczęśliwszych państw świata wypada Polska? W którym kraju żyło się najlepiej w 2023 roku?

Ranking najszczęśliwszych państw na świecie

Szczęście to stan, którego nie da się w łatwy sposób zakwalifikować. Bowiem samo poczucie szczęścia może być kształtowane różnorodnie. Poprzez czynniki tj. jakość życia, dostęp do usług, a nawet poziom zadowolenia z miejsca zamieszkania. Wydawać by się mogło, że ważnym czynnikiem będzie aspekt warunków atmosferycznych. Jednak gdy spojrzymy na czołówkę tegorocznego rankingu, to nic bardziej mylnego.

World Happiness Report klasyfikuje najszczęśliwsze kraje na świecie w oparciu o różne czynniki. Wpływ ma np. PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, czy np. swoboda dokonywania wyborów życiowych. Badanie są przeprowadzane poprzez ankietowanie reprezentatywnej próby ludzi w każdym kraju. Ankietowani są proszeni o ocenę swojego życia w skali od 0 do 10 na według różnych parametrów.

Ogólny wynik szczęścia dla każdego kraju jest obliczany na podstawie średniej z tych odpowiedzi. Co ciekawe, wyniki badań wykazały, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie i to już po raz szósty z rzędu. O tym, że faktycznie oddziaływanie warunków atmosferycznych na ten ranking nie istnieje niech świadczy, że w czołówce plasują się Dania, Islandia, Szwajcaria oraz Holandia.

Wysokie miejsce Finlandii to także zasługa wsparcia socjalnego na naprawdę wysokim poziomie. To także prowadzona od lat zrównoważona polityka gospodarcza i społeczna. Z pewnością istotna jest także rola systemu edukacji, który w Finlandii jest na wysokim poziomie. Cząstkowe wysokie wyniki w poszczególnych kategoriach sprawiły, że Finlandia po raz kolejny stanęła na szczycie rankingu.

Polska zajęła miejsce 39. Wyprzedzając między innymi Portugalię, Grecję czy Chorwację. Ostatnim europejskim krajem w rankingu jest Ukraina, co biorąc pod uwagę wciąż trwającą wojnę nie powinno w ogóle dziwić. Na łamach Bezprawnika badaliśmy już w tym roku, gdzie żyją najmniej szczęśliwi Polacy.