Ranking Pracodawca Roku 2017 – Google, PZU i… Biedronka w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców

Praca Dołącz do dyskusji (86)
Ranking Pracodawca Roku 2017 – Google, PZU i… Biedronka w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców

Firma AIESEC przeprowadziła badanie „Pracodawca roku 2017”, z których wynika, że w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców znajdują się brandy Google i Biedronka. W badaniach brali udział studenci ostatniego roku studiów licencjackich oraz IV i V roku studiów magisterskich.

Google i Biedronka w czołówce rankingu Pracodawca Roku 2017

Z rankingu opublikowanego przez AIESEC wynika, że obok Google, zajmującego 1 miejsce na liście oraz Biedronki, zajmującej miejsce 4, wśród znanych pracodawców znajdują się również PZU, PKO B.P., ING, Lidl oraz Mc Donalds. Ranking oparty jest na porównaniu z rokiem 2016. Wynika z niego, że o ile Google nie zmieniło pozycji lidera, o tyle Jeronimo Martins poszybowało w górę aż o 9 pozycji na liście w stosunku do roku poprzedniego. Na tę chwilę Biedronka jest najwyżej notowaną firmą detaliczną w zestawieniu. Dalsze pozycje na liście zajmują Ikea, Apple, Amazon czy Volkswagen.

Co decyduje o atrakcyjności firmy według studentów

Czynnikami decydującymi o atrakcyjności danego pracodawcy na rynku pracy okazały się: popularność, aktywność na rynku, zarobki czy zgodność branży z ich zainteresowaniami. Studenci wskazywali także styl, atmosferę pracy, a także opinie znajomych i możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia.

Z raportu wynika, że informacje o pracodawcach i rynku pracy studenci czerpali głównie ze stron internetowych oraz mediów społecznościowych. Pozostałymi źródłami były targi pracy, portale rekrutacyjne oraz media tradycyjne.

Niezależne badanie AIESEC

Badanie „Pracodawca roku” jest niezależnym badaniem ankietowym, prowadzonym przez AIESEC Polska od ponad 20 lat. Studenci wypełniający ankiety mogą zaznaczyć maksymalnie 3 pracodawców i uzasadnić swój wybór. Pytania dotyczyły również kwestii okołozatrudnieniowych, jak np. obaw wobec przyszłej pracy, oczekiwań bądź indywidualnych preferencji. Ranking „Pracodawca roku 2017” powstał w oparciu o badanie przeprowadzone na 3 tys. osób, z ponad 30 uczelni wyższych, zlokalizowanych w 12 miastach.

Niewątpliwym atutem i jednocześnie unikalną cechą rankingu „Pracodawca roku 2017” jest jego niezależność. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie ankiety nie mają bowiem powiązań z żadnymi firmami i instytucjami. Studenci nie otrzymują zatem sugestii o przedsiębiorstwach, które mogliby umieścić na liście. Wszystko wskazuje na to, że „Pracodawca roku 2017” jest zatem rankingiem rzetelnym i miarodajnym.