Rząd ma nowy pomysł na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym

Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji (11)
Rząd ma nowy pomysł na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym

Sytuacja na rynku nieruchomości robi się coraz trudniejsza. Rząd w ostatnich tygodniach zaczyna to zauważać i sygnalizuje, że szuka rozwiązań problemu. Jednym z nich ma być uproszczenie procedur Prawa budowlanego, by remont gminnych pustostanów był szybszy i prostszy.

W ostatnich dniach o pustostanach zrobiło się głośno. W mediach od jakiegoś czasu zaczęły bowiem krążyć informacje o możliwym wprowadzeniu przez rząd nowego podatku od pustych mieszkań. We wtorek plotki zdementował premier Mateusz Morawiecki, co jednak wcale nie oznacza, że temat został zamknięty na zawsze. Na razie jednak rząd chce skupić się na pomocy samorządom.

Zmiany w prawie budowlanym mają zachęcić do remontu gminnych pustostanów

Temat wsparcia dla gmin w zakresie remontu pustych mieszkań poruszałem na Bezprawniku zaledwie kilka dni temu przy okazji omawiania zagadnienia związanego z wynajmem lokalu komunalnego. Wskazywałem wtedy, że rząd powinien zdecydowanie mocniej wesprzeć gminy w tym zakresie. Według ostatnich danych GUS niemal 11% lokali w naszym kraju jest bowiem obecnie niezamieszkanych. Jak się okazuje na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

W rozmowie z PAP wiceminister Piotr Uściński zapowiedział, że prowadzone są prace nad Prawem budowlanym. Mają one pomóc samorządom w przystosowaniu pustostanów do celów mieszkaniowych. Ponadto Sejm ma się też zająć zwiększeniem finansowania na Fundusz Dopłat w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Na ten cel przeznaczone zostanie dodatkowo co najmniej 1,2 miliarda złotych. Ma to sprawić, że gminy chętniej będą angażowały się nie tylko w budowę nowych lokali, ale także w remonty starszych mieszkań.

Konkretów na razie brak

Niestety na ten moment brak jest jakichkolwiek konkretów, co właściwie chciałby zmienić rząd. Wiceminister rozwoju i technologii w swojej wypowiedzi ograniczył się tylko do ogólnych zapowiedzi. Nie wiadomo na czym miałyby polegać nowe regulacje, które ułatwiłyby remont gminnych pustostanów. Zdecydowanie ważniejsza wydaje się raczej deklaracja o przeznaczeniu dodatkowych środków na ten cel.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie zostanie ona porzucona na dalszym etapie prac. Choć z całą pewnością remont gminnych pustostanów nie rozwiąże wszystkich problemów na rynku nieruchomości, to jest to krok w dobrą stronę. Na pewno dużo lepszy niż nakładanie kolejnych podatków.