Rolnicy mogą odliczyć podatek nie tylko przy zakupie traktora czy kombajnu. Możliwości jest więcej

Firma Podatki Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji
Rolnicy mogą odliczyć podatek nie tylko przy zakupie traktora czy kombajnu. Możliwości jest więcej

Rolnicy potrzebują do swojej pracy wielu maszyn. Oprócz traktorów, kombajnów czy innych maszyn rolniczych, w gospodarstwie rolnym konieczne jest także użytkowanie samochodu. Rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo i rozliczają podatek VAT, mają prawo do zakupu samochodu, który będzie używany do celów gospodarczych. Właściciele gospodarstw rolnych muszą jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas kupna i rozliczania samochodu.

Rolnik kupujący samochód i rozliczający się z podatku VAT ma prawo do zakupu samochodu

W przypadku, gdy samochód rolnika będzie wykorzystywany nie tylko do działalności rolniczej, ma on możliwość odliczenia 50 % kwoty, która została wykazana na fakturze zakupu. W przypadku wykorzystywania samochodu do celów gospodarczych i prywatnych bardzo ważna jest także możliwość odliczenia wydatków na serwis i części. 50 % podatku może zostać odliczone także w przypadku nabywania innych towarów i usług, związanych z eksploatacją pojazdu. Najczęściej rolnicy odliczają 50 % podatku VAT, kiedy wykorzystują samochód do wielu celów – tych związanych z pracą i prywatnych. Jest to wygodny sposób rozliczania dla każdego rolnika, który chce wykorzystywać pojazd w sposób wszechstronny.

Istnieje także możliwość odliczenia 100 % podatku VAT na zakup samochodu gospodarczego. Konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów

Całkowite odliczenie podatku VAT na zakup samochodu w gospodarstwie rolnym jest możliwe w przypadku, kiedy rolnik ma zamiar wykorzystywać pojazd tylko i wyłącznie do pracy w gospodarstwie. W takim wypadku samochód nie może być wykorzystywany do prywatnych celów rolnika.

To jednak nie koniec obowiązków, jakie ciążą na rolniku, chcącego odliczyć 100 % podatku VAT od zakupu samochodu do swojego gospodarstwa. Konieczne w takim wypadku jest także prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Na jej podstawie możliwe będzie stwierdzenie, czy pojazd jest używany tylko i wyłącznie do celów rolniczych. Ewidencja musi być prowadzona od pierwszego dnia wykorzystywania pojazdu do celów rolniczych w gospodarstwie.

Oprócz samochodu osobowego rolnik może zakupić także pojazd ciężarowy

Jeżeli rolnik zdecyduje się na zakup pojazdu ciężarowego, może odliczyć pełny VAT. Jednak pojazd zakupiony jako ciężarowy, musi spełniać kryterium masy całkowitej. Samochodem ciężarowym w rozumieniu przepisów jest pojazd o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W przypadku tego typu pojazdów rolnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu i może odliczać 100 % podatku VAT. Odliczenie podatku obowiązuje nie tylko w przypadku nabycia pojazdu, ale także podczas rozliczania kosztów jego eksploatacji.