Widać wyraźne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Ale tym razem nie chodzi o nieruchomości na sprzedaż

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Widać wyraźne ożywienie na rynku mieszkaniowym. Ale tym razem nie chodzi o nieruchomości na sprzedaż

Co roku, przed początkiem roku akademickiego, wzrasta zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. W tym roku jednak popyt wzrósł szybciej niż zazwyczaj – najemcy rozpoczęli poszukiwanie lokali już w czerwcu. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, ale są też pewne zaskoczenia. 

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Ale coraz częściej mniejszymi niż wcześniej

Z danych Otodom wynika, że już w czerwcu wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na wynajem – o 12 proc. względem maja i aż o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Tak wczesny wzrost popytu najprawdopodobniej wynika z kilku czynników. Po pierwsze, ceny najmu od pewnego czasu utrzymują się na stosunkowo stabilnym poziomie – średnia kwota najmu w czerwcu wyniosła 3500 zł – czyli tylko o 80 zł więcej niż w czerwcu 2023 r. Nie dziwi zatem, że osoby planujące wynająć mieszkanie wolą to zrobić już teraz, dopóki ceny nie rosną, a oferta mieszkań na wynajem jest nadal spora (choć widać też już pierwsze spadki – na koniec czerwca baza dostępnych na wynajem lokali spadła do 24,5 tys. z 26,5 tys. mieszkań na początku miesiąca.

Najprawdopodobniej zapał przyszłych najemców jest też powiązany z faktem, że wciąż nie wiadomo, co z Kredytem na start; warto pamiętać, że w zeszłym roku Bezpieczny Kredyt ruszył już w lipcu, co niektórych skłoniło raczej do poszukiwania nieruchomości do kupna, a nie na wynajem. Jak zresztą komentuje Agata Stachowiak, ekspertka rynku mieszkaniowego Otodom,

Do zwiększenia aktywności poszukujących mieszkań na wynajem przyczynić się mogły także utrzymujące się na wysokim poziomie ceny mieszkań na sprzedaż na rynku pierwotnym oraz wtórnym, a także słabnące nastroje konsumenckie – według danych GUS na początku lipca pogorszyła się ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek o 6% m/m). Nie rozstrzygnęły się też losy następcy programu BK 2%, więc część osób zwleka z decyzją o zakupie własnego M i pozostaje na rynku najmu.

Chwilową rezygnację z zakupu mieszkania wydają się też potwierdzać dane o znacznym wzroście zainteresowania mieszkaniami na wynajem także w nieco mniejszych lub mniej popularnych ośrodkach akademickich, takich jak Łódź, Opole, Kielce czy Lublin.

Najpopularniejsze mieszkania dwupokojowe. Ale jest pewna zmiana

Jakich mieszkań na wynajem najchętniej szukają Polacy? Z danych Otodom wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych. Drugim najczęściej wyszukiwanym metrażem były jednak mniejsze nieruchomości o powierzchni co najmniej 30 metrów – choć nadal z dwoma pokojami. W poprzednich miesiącach większym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości większe, o powierzchni powyżej 50 mkw. Z ciekawostek należy dodać, że wzrósł też popyt na mieszkania wyposażone w klimatyzację – również w przypadku lokali na wynajem.