Najkorzystniejszą formą rozwiązania umowy o pracę jest zwykle zawarcie porozumienia. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad

Praca Dołącz do dyskusji (504)
Najkorzystniejszą formą rozwiązania umowy o pracę jest zwykle zawarcie porozumienia. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to najszybszy i najprostszy sposób na zakończenie stosunku pracy. Zapewnia też szereg dodatkowych możliwości, o których nie można mówić w przypadku wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron.

Za porozumieniem stron można wypowiedzieć każdą umowę

Z propozycją rozwiązania umowy o pracę może wyjść zarówno pracodawca, jak i pracownik. Nie ma więc znaczenia, kto rozpocznie rozmowy w tym zakresie. Oczywiście wciąż jest to tylko propozycja. Druga strona może się na nią nie zgodzić i w takim wypadku umowa nie ulegnie rozwiązaniu.

Co ważne, rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron możliwe jest w odniesieniu do każdej umowy – tej zawartej na okres próbny, czas określony oraz czas nieokreślony. Nawet szczególna ochrona trwałości stosunku pracy nie stoi wtedy na przeszkodzie. Z takiej formy korzystają więc nieraz pracownice w ciąży czy pracownicy objęci umową przedemerytalną. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron możliwe będzie również gdy pracownik przebywa na urlopie albo zwolnieniu lekarskim. Decydująca jest bowiem wówczas obustronna wola rozwiązania umowy.

Taka forma rozwiązania umowy o pracę to nie tylko korzyści

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ma wiele zalet. Po pierwsze, pracownik i pracodawca mogą precyzyjnie wskazać termin ustania stosunku pracy. Nie ma więc konieczności zachowania kodeksowych okresów wypowiedzenia, a umowa może ulec rozwiązaniu praktycznie natychmiastowo – nawet w dniu zawarcia porozumienia. Co więcej, dla pracodawcy takie rozwiązanie stosunku pracy jest szczególnie korzystne, gdy pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony. Wypowiadając umowę, musiałby wówczas podać przyczynę, a czasem także zawiadomić o tym zamiarze  związki zawodowe. W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie ma takiej konieczności.

Zalet jest dużo, ale nie brak też wad. Przede wszystkim pracownik, który zdecydował się na taką formę porozumienia ma bardzo ograniczone możliwości kwestionowania jego zawarcia. Właściwie możliwość ta sprowadza się do powołania na wady oświadczenia woli. Może więc wskazać, że nie miał świadomości lub swobody przy wyrażaniu swojej woli albo że zrobił to pod wpływem błędu lub groźby. Co więcej, taka forma rozwiązania stosunku pracy wyklucza też możliwość domagania się odszkodowania  przed sądem pracy. Pracownik może najwyżej podważyć porozumienie przed sądem, co będzie jednak skutkować koniecznością powrotu do pracy.

Jak powinno wyglądać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron?

Sama forma rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron może być dowolna. Teoretycznie możliwe jest więc nawet dorozumiane rozwiązanie umowy, choć zwykle dla celów dowodowych i uniknięcia nieporozumień strony stosują formę pisemną.  Nie ma też konieczności wskazania przyczyn rozwiązania umowy. Jeśli jednak przyczyny te leżą po stronie pracodawcy, warto zadbać o umieszczenie ich w porozumieniu. Ma to znaczenie w kontekście ewentualnej odprawy dla pracownika.

Nie ma też żadnych niezbędnych elementów, które powinno zawierać takie porozumienie Istotne jest tylko samo wyrażenie woli rozwiązania umowy o pracę. Strony mogą tez zdecydować się na rozwiązanie umowy w innym dniu niż ten, w którym zawarły porozumienie. W takim wypadku w porozumieniu powinna znaleźć się także data, z którą umowa ulegnie rozwiązaniu.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron bardzo często jest też wynikiem ugody zawartej między pracownikiem i pracodawcą. Zdarza się, że jedna ze stron wcześniej składa wypowiedzenie albo nawet decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, a w toku dalszych ustaleń strony uzgadniają inną formę ustania stosunku pracy. W takim wypadku z porozumienia powinno też wynikać, że osoba, która wcześniej złożyła wypowiedzenia, cofa to oświadczenie za zgodą drugiej strony.