Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Co to oznacza?

Państwo Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (223)
Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Co to oznacza?

Rada Ministrów wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy z powodu sytuacji na granicy z Białorusią.

Rząd chce wprowadzić stan wyjątkowy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że stan wyjątkowy ma zostać wprowadzony na 30 dni na obszarze przygranicznym, obejmujący część województw podlaskiego i lubelskiego. Plany dotyczą 115 miejscowości na Podlasiu i 68 w województwie Lubelskim.

” Oznacza to, że tam będzie wyłączony katalog pewnych możliwych działań związanych z normalnym funkcjonowaniem. Przez okres 30 dni będziemy mogli dzięki temu lepiej zapewnić szczelność naszej granicy i zapobiegać tym agresywnym działaniom, tym prowokacjom, które są nasilane ze strony reżimu Łukaszenki „– mówił premier.

Co plany rządu oznaczają dla mieszkańców miejscowości objętych stanem wyjątkowym? Dokładnie dowiemy się, gdy prezydent Andrzej Duda zaakceptuje proponowane rozwiązanie. Wtedy zostanie opublikowane rozporządzenie, zawierające szczegóły funkcjonowania na tym obszarze. Na pewno będzie ograniczone prawo poruszania się. Po terenie objętym stanem wyjątkowym będą mogli przemieszczać się tylko mieszkańcy. To obszar 3 km od granicy. Minister MSWiA, który wystąpił na konferencji z premierem mówił, że nie ma planów wyłączenia telefonii komórkowej. Podkreślił, że chodzi o ograniczenie możliwości przemieszczania się. Nie będzie można organizować zgromadzeń. Mają obowiązywać ostre rygory posiadania broni i amunicji.

„Chcę uspokoić mieszkańców miejscowości nadgranicznych. Restrykcje w najmniejszym stopniu nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe. W możliwość, chociażby swobodnego wykonywania działalności rolniczej na tych terenach” – powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Co powie prezydent?

Stan wyjątkowy ma pomóc przeciwdziałać nielegalnemu przekraczaniu granicy. Ostatniej doby Straż Graniczna zanotowała 50 prób takiego przekroczenia. Jeśli prezydent wprowadzenie stanu wyjątkowego uzna za zasadne restrykcje zaczną obowiązywać natychmiast, po podpisaniu rozporządzenia.

Przepisy mówią, ze stan wyjątkowy można wprowadzić w sytuacji szczególnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Kiedy nie można usunąć tego stanu zagrożenia przez zwykłe środki konstytucyjne ( jak na przykład użycie policji czy wojska). Stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużony może być tylko raz. Wymaga to zgody Sejmu. Maksymalny czas o jaki może zostać przedłużony stan wyjątkowy to 60 dni.