Samotny rodzic zapłaci większy podatek, niż bezdzietne małżeństwo. To efekt noweli Polskiego Ładu

Podatki Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Samotny rodzic zapłaci większy podatek, niż bezdzietne małżeństwo. To efekt noweli Polskiego Ładu

W znowelizowanym Polskim Ładzie znalazły się rozwiązania zdecydowanie niekorzystne dla osób samodzielnie wychowujących dziecko. Samotny rodzic zapłaci większy podatek, niż bezdzietne małżeństwo. Wynika to z tego, że mimo wcześniejszych obietnic Ministerstwa Finansów, takie osoby będą mogły skorzystać jedynie z połowy ulgi w rozliczeniu podatku.

O niekorzystnych rozwiązaniach ustawy, która teraz trafi do Senatu, napisał serwis „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ulga od „połowy dziecka”

Takiego sformułowania używali przeciwni zmianom posłowie opozycji. Podczas prac w Sejmie pytali oni wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z „połową dziecka”.

Oczywiście określenie „ulga od połowy dziecka” jest jedynie nomenklaturalnym uproszczeniem. Chodzi o to, że wcześniej dochody osoby samodzielnie wychowującej dziecko dzielono przez dwa, wyliczano od nich podatek dochodowy oraz tak wyliczony podatek był pomnożony razy dwa. Przepisy przewidywały więc dla rodzica „wspólne” rozliczenie z dzieckiem. Było to rozwiązanie korzystne.

Od stycznia tego roku, rozliczenie podatkowe samotnych rodziców uległo zmianie. Zabrano takim osobom wówczas możliwość preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem. W jego miejsce zaś została wprowadzona ulga podatkowa w wysokości 1500 zł. Styczniowe zmiany skrytykowało nie tylko grono ekspertów z dziedzin prawa i podatków. Sam Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do ministra finansów list z prośbą o przywrócenie poprzednich rozwiązań, które jego zdaniem były korzystniejsze.

Teraz resort „oddaje” samotnym rodzicom możliwość rozliczenia z dzieckiem, ale tylko w połowie. Po zmianach rodzic zapłaci daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5.

Co z tego wynika? Samotny rodzic zapłaci większy podatek, aniżeli przed ingerencją Polskiego Ładu w sposób rozliczania.

Samotny rodzic zapłaci większy podatek

Jak mówiła w rozmowie z „DGP” Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grand Thornton:

Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł.

Obliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu będą mogli teraz jedynie rodzice, wychowujący samodzielnie dziecko niepełnosprawne. Natomiast ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem w ogóle nie skorzystają osoby sprawujące opiekę naprzemienną, ponieważ – jak argumentował poseł Sorboń – w tym przypadku wychowują dziecko na zmianę, ale jednak wspólnie.

Małgorzata Samborska skomentowała zapowiadane zmiany słowami:

Trudno mówić o uproszczeniu systemu podatkowego, skoro dochodzą nam nowe warianty wyliczenia podatku.

A z tym trudno się nie zgodzić.