Selfie z dowodem osobistym? Zobacz jak kradną twoje dane z tak nierozsądnego pomysłu

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (30)
Selfie z dowodem osobistym? Zobacz jak kradną twoje dane z tak nierozsądnego pomysłu

Najsłabszym ogniwem dowolnych zabezpieczeń jest człowiek. Ta reguła pozostaje niezmienna od wielu lat, a cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby na wykorzystanie naiwności użytkowników. Smartfon prosi Cię o selfie z dowodem osobistym? To nowy, groźny wirus. Na co trzeba uważać?

Selfie z dowodem osobistym – nie rób tego nigdy!

Na nowego trojana muszą uważać użytkownicy Androida. Złośliwe oprogramowanie najpierw próbuje – udając aplikację Google Play – wyłudzić dane karty kredytowej:

acecardphishingoverlay-595x1024

Nieroztropny użytkownik, który poda dane, w dalszej kolejności jest proszony o zrobienie zdjęć obu stron dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego), a nawet… selfie z tym dokumentem:

acecard_selfi-596x1024

Już samo podanie danych karty płatniczej stanowi wystarczająco duże niebezpieczeństwo dla nieostrożnego właściciela smartfona. Wyczyszczenie konta bankowego to jednak niewiele w porównaniu do możliwych konsekwencji udostępnienia przestępcom dokumentu tożsamości.

Mając w zanadrzu skan dokumentu, cyberprzestępcom otwiera się szereg możliwości nielegalnego wykorzystania tożsamości użytkownika. Może tu chodzić zarówno o wyłudzenia kredytów/pożyczek, jak i zakładanie kont bankowych służących do prania brudnych pieniędzy.

Identyfikacja biometryczna – nowe zagrożenie?

Warto zauważyć, że zwrócenie się do użytkowników o selfie z dokumentem tożsamości jest ciekawym zabiegiem – odwołuje się (kulawo, ale jednak) bowiem do coraz popularniejszej „identyfikacji biometrycznej”, czyli rozpoznawania użytkownika za pomocą np. odcisku palca czy skanu siatkówki. Rozwiązania te powoli, ale sukcesywnie przebijają się do społecznej świadomości. I właśnie na tym żerują oszuści, którzy w ten sposób próbują podpiąć się pod nie do końca jeszcze ujarzmione przez lud nowinki technologiczne. W końcu, do dzisiaj ludzie stają się ofiarami nigeryjskiego przekrętu. Czemu więc nie zaufać smartfonowi, który grzecznie prosi o zdjęcie z dowodem osobistym?

A jak uniknąć niebezpieczeństwa zostania ofiarą wirusa? Przede wszystkim należy nie używać Androida pamiętać, aby nie instalować żadnych aplikacji spoza Google Play. Warto również rozważyć zainstalowanie programu antywirusowego, o ile Wasz telefon jeszcze takiego nie posiada. Przede wszystkim jednak będziecie potrzebowali najważniejszego instrumentu, do korzystania z którego regularnie na Bezprawniku nawołujemy – używajcie głowy, zastanówcie się kilkukrotnie jeśli widzicie jakieś podejrzane okazje.