To dobry moment na zrobienie przelewu, ponieważ w czasie majówki trochę na nie sobie poczekamy

Finanse Dołącz do dyskusji (190)
To dobry moment na zrobienie przelewu, ponieważ w czasie majówki trochę na nie sobie poczekamy

Lada moment rozpocznie się majówka, tym razem mocno nietypowa ze względu na koronawirusa, a jak działają sesje Elixir w tym czasie? 

Jak szeroko opisywaliśmy w naszym tekście o proponowanych zmianach w sesjach Elixir, jest to system wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. To ona czuwa nad rozliczeniami pieniężnymi między poszczególnymi bankami. System odpowiada zarówno za sesje przychodzące, jak i wychodzące. Przed nami długi weekend. Będzie się różnił od tych z lat ubiegłych. Ze względu na koronawirusa nie będzie spotkań towarzyskich w dużym gronie. Zanim udamy się na zasłużony wypoczynek warto pamiętać, że długi weekend oznacza również przerwy w rozliczeniach pieniężnych Elixir. Jak majówka wpłynie na sesje Elixir?

Trzeba wcześniej zaplanować ważne przelewy

Sesje rozliczeniowe odbywają się w dni robocze o trzech stałych porach. Ich przebieg ilustruje poniższa tabela:

sesje elixir majówka
Sesje Elixir – źródło Krajowa Izba Rozliczeniowa

Jak wyglądają przelewy w sesjach Elixir dla poszczególnych banków opisaliśmy w innym artykule. Piątek 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W związku z tym system Elixir nie będą działać od 1 do 3 maja. Po dniu wolnym od pracy w najbliższy piątek przypadają dwa dni weekendu. Dlatego przelew, który zostanie wysłany 30 kwietnia po godzinie 16 przyjdzie na konto dopiero 4 maja. Warto o tym pamiętać, żeby nie zostać bez pieniędzy na weekend lub żeby nie spóźnić się z płatnościami. Sytuacja wygląda podobnie z systemem rozliczeniowym Euro Elixir, który służy do przetwarzania transakcji w euro. 1 maja jest dniem wolnym od pracy we wszystkich państwach europejskich. W związku z tym przerwa w rozliczeniach wykonywanych przy użyciu tego systemu również będzie trwała od 1 do 3 maja.

Istnieje sposób na przesłanie pieniędzy pomimo przerwy

Jeżeli chcemy żeby przelew znalazł się na koncie od razu, warto skorzystać z systemu Express Elixir. To system przelewów natychmiastowych. Działa on 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Działa również w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Umożliwia natychmiastowe przesłanie pieniędzy między rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Jedyną przeszkodą w jego natychmiastowej realizacji mogą być prace i przerwy konserwacyjne w poszczególnych bankach. Aktualne informacje o dostępności przelewów natychmiastowych możemy znaleźć na stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej pod tym adresem. Niestety należy się liczyć z tym, że banki mogą naliczyć sobie dodatkową opłatę za przelew natychmiastowy. Warto sprawdzić to w swojej tabeli opłat i prowizji.