Skarbówka odda pieniądze przedsiębiorcom. Firmy coraz bliżej odzyskania środków

Finanse Firma Państwo Dołącz do dyskusji
Skarbówka odda pieniądze przedsiębiorcom. Firmy coraz bliżej odzyskania środków

Skarbówka odda pieniądze przedsiębiorcom. Oficjalnych zaleceń MF jeszcze nie ma, ale fiskus nie ma wyjścia.

Skarbówka odda pieniądze przedsiębiorcom

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z czerwca stwierdził, że polski przepis, który ogranicza oprocentowanie nadpłat podatkowych jest sprzeczny z przepisami UE. Mowa o sytuacji, w której podatnik wygrywa z fiskusem spór przed TSUE i domaga się zwrotu nadpłaconego podatku. Zgodnie z polskim prawem podatnikowi należy się zwrot odsetek za okres, w którym fiskus dysponował niesłusznie pobranymi pieniędzmi podatnika, jednak wątpliwości wzbudzało to, jak liczyć to oprocentowanie – zwłaszcza jeśli podatnik wystąpi o zwrot nadpłaty po 30 dniach od opublikowania orzeczenia TSUE. Z polskich przepisów wynikało, że podatnikowi należą się odsetki tylko do 30. dnia, a nie do rzeczywistego zwrotu nadpłaconego podatku. TSUE orzekł jednak, że przepis, który ogranicza podatnikowi oprocentowanie nadpłaty do 30. dnia od publikacji wyroku TSUE, jest niezgodny z prawem unijnym. Tym samym odsetki należą się podatnikowi za cały okres przetrzymywania pieniędzy podatnika – nie tylko za 30 dni po ogłoszeniu wyroku TSUE.

W praktyce urzędy skarbowe wstrzymywały jednak wypłaty odsetek. Jak donosi „Puls Biznesu”, skarbówka miała zresztą otrzymać od Ministerstwa Finansów dyspozycję, by wstrzymać wypłaty aż do wydania wytycznych przez resort. Z informacji dziennika wynika, że planowane jest wydanie takich wytycznych. W tym momencie nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie. A warto przy okazji zaznaczyć, że może łącznie chodzić o sporą kwotę. „PB” twierdzi, że w kilku urzędach skarbowych prowadzone są sprawy dużych firm, domagających się wypłaty odsetek opiewających na kwotę nawet kilku milionów złotych. Można też przypuszczać, że takich spraw – choć o niższej wartości roszczeń – jest więcej. Nie powinno zatem specjalnie dziwić to, że MF i skarbówka próbowały grać na zwłokę, blokując wypłaty środków. MF nie ma jednak wyjścia – i ostatecznie będzie musiało nakazać skarbówce wypłatę środków.

Skarbówka nie powinna czekać na zalecenia MF

Ze względu na wybory parlamentarne nie wiadomo, kiedy ostatecznie MF wyda zalecenia skarbówce; dziennik twierdzi, że ma się to stać już niebawem. Jak jednak twierdzą eksperci, organy skarbowe wcale nie powinny czekać na wytyczne od resortu finansów – mają bowiem obowiązek bezpośredniego stosowania orzecznictwa UE. Jak podkreślają specjaliści, z którymi rozmawiał „PB”, każdy dzień zwłoki w wypłacie odsetek to jeszcze wyższe koszty dla budżetu państwa – a skarbówka i tak ostatecznie będzie musiała wypłacić pieniądze.