Kobieta została skazana za stworzenie demotywatora

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (740)
Kobieta została skazana za stworzenie demotywatora

Niepełnosprawna kobieta została skazana przez sąd za stworzenie mema na portalu Demotywatory.

Memy niemal co dzień sprawiają, że się uśmiechamy. Jedne są dość abstrakcyjne, na innych widać znane twarze, miejsca, postaci. Bywa jednak tak, że obiektem dowcipnych obrazków stają się osoby, którym nie odpowiada taka forma „reklamy”. Niepełnosprawna została skazana za stworzenie mema, na którym widniał prezes organizacji zrzeszających niepełnosprawne osoby.

Skazana za stworzenie demotywatora

Jak można narazić się na odpowiedzialność prawną, tworząc i rozpowszechniając memy z wizerunkami znanych osób publicznych, pisał już na naszych łamach Cezary Adamczyk.

Tym razem sprawa mema umieszczonego na portalu Demotywatory trafiła do sądu przez zdjęcie, które prezes organizacji zrzeszających niepełnosprawnych umieścił na swoim profilu na facebooku w 2011 roku. Pewna niepełnosprawna internautka wykorzystała to zdjęcie do zrobienia mema i podpisania go „Lanserstwo. Nowa moda XXI wieku, świnie wciąż głodne, a koryto wąskie”.

Prezesowi, gdy to zobaczył nie było do śmiechu i postanowił zadziałać, wysyłając do portalu prośbę o zdjęcie niefortunnego mema. Gdy odmówiono, sprawa trafiła do sądu. Wystąpiono na drodze oficjalnej o wydanie danych internautki, która zamieściła obrazek na portalu. Kobieta została oskarżona o wykorzystanie zdjęcia bez zgody właściciela i zniesławienie przez zamieszczenie wspomnianego wcześniej podpisu.

Procesy trwały kilka lat. Sąd pierwszej instancji odrzucił oskarżenie, ale druga instancja uznała kobietę za winną zarzucanych jej czynów. Nie poznano się na satyrycznym charakterze mema i uznano, że taka forma satyry jest po prostu zniesławieniem i nie można dowolnie korzystać ze zdjęć zamieszczonych przez kogoś na swoim profilu facebookowym. Karą za wspomniane czyny ma być grzywna, a także przeprosiny, które mają znaleźć się na facebooku i portalu dla niepełnosprawnych. O całej sprawie poinformowała Rzeczpospolita.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zniesławieniem, narażeniem wizerunku na szwank, naruszeniem praw autorskich, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com