Partnerzy serwisu:
ecommerce Zakupy

Uruchomiony właśnie sklep online Liska pozwala robić zakupy także bez korzystania z aplikacji

Rafał Chabasiński
10.06.2022
Uruchomiony właśnie sklep online Liska pozwala robić zakupy także bez korzystania z aplikacji

Lisek uruchomił własny sklep internetowy dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej. Poza tym sklep online Liska oferuje te same możliwości i takie same warunki dostawy. Bardzo możliwe, że w podobnym kierunku podąży reszta branży q-commerce.

Nie każdy konsument chce instalować na swoim smartfonie kolejną aplikację mobilną

Aplikacje mobilne są jednym z filarów rewolucji ecommerce odbywającej się na naszych oczach. Wciąż jednak wielu konsumentów woli robić zakupy z poziomu przeglądarki internetowej. Dla niektórych to kwestia przyzwyczajenia, dla innych niechęć do instalowania na swoim telefonie dodatkowego oprogramowania. Zwłaszcza wówczas, gdy taka osoba korzysta z danej aplikacji bardzo rzadko

Dotyczy to także sektora q-commerce, który jest jednak dość mocno zorientowany na użytkowników dedykowanych aplikacji. Uruchomiony właśnie sklep online Liska to rozwiązanie dla osób preferujących bardziej klasyczny sposób robienia zakupów w Sieci. Polska firma wyraźnie to podkreśla.

Sklep Liska jest rozwiązaniem dla osób, które zakupy wolą robić online niż w aplikacji mobilnej. Sama usługa niezależnie od wybranej formy składania zamówienia pozostaje bez zmian

Portal dostępny pod adresem sklep.lisek.app pod względem funkcjonalności nie różni się od aplikacji. Użytkownicy mają dostęp do tego samego asortymentu produktów spożywczych, drogeryjnych, zabawek i akcesoriów, karmy dla zwierząt i środków czystości. Zamówione w ten sposób zakupy mają być dostarczane w ciągu kilkunastu minut do klienta. Tak samo, jak w przypadku osób wykorzystujących do robienia zakupów aplikację.

Pierwsze komentarze użytkowników sugerują nawet, że sklep online Liska może być nawet wygodniejszy w obsłudze od aplikacji. Warto także wspomnieć, że nie sposób zupełnie ominąć konieczności skorzystania z telefonu. Rejestracja w serwisie odbywa się za pomocą numeru telefonu. Weryfikacja użytkownika odbywa się zaś poprzez wysyłanie kodów SMS na podany numer.

Sklep online Liska to jeden z polskich prekursorów q-commerce obsługiwanego z poziomu przeglądarki internetowej

Sklep online Liska jest jednak o tyle istotny, że to jedno z pierwszych rozwiązań tego typu oferowanych w sektorze q-commerce. Teoretycznie, jak przypominają Wiadomości Handlowe, Glovo również umożliwia swoim klientom robienie zakupów w Biedronce za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Podstawową różnicą w tym wypadku jest jednak brak dostępu do niektórych funkcji, z których można korzystać w aplikacji Glovo. Przykładem może być na przykład śledzenie trasy kuriera.

Wydaje się przy tym, że podobne funkcjonalności swoim klientom mogą zaoferować także inne firmy działające w tej branży. Usługa Barbora Express, w założeniu mająca oferować dostawy z dark store’ów w kwadrans, również ma być dostępna z poziomu przeglądarki. Żabka Jush wciąż opiera się wyłącznie o aplikację mobilną, jednak należący do Grupy Żabka sklep internetowy Delio działa wyłącznie w oparciu o przeglądarkę internetową. Warto jednak wspomnieć, że Delio nie oferuje ekspresowych dostaw i bliżej mu w praktyce do typowego przedstawiciela sektora e-grocery.

Wygląda też na to, że samo q-commerce wciąż ma w Polsce przyszłość. W ostatnim czasie niektóre startupy postanowiły zrezygnować z wejścia na polski rynek albo podjąć decyzję o restrukturyzcji. Wskazać tu można chociażby Jokr, Gorillas i Zapp. Powodem problemów jest oczywiście ogólna sytuacja gospodarcza nad Wisłą: rosnące koszty prowadzenia działalności oraz zaburzenie łańcuchów dostaw przez wojnę w Ukrainie i pandemię. Sklep online Liska pokazuje jednak, że nawet w tych warunkach firmy z branży są w stanie się rozwijać i wdrażać nowe rozwiązania.