Skuteczność homeopatii jest przedmiotem dyskusji od przynajmniej kilku dekad, ale mimo to, specyfiki te wciąż mają swoją grupę zagorzałych zwolenników. Nie zgadniecie ile chorób – na 68 badanych – wyleczyły leki homeopatyczne.
Uwaga, podaję prawidłową odpowiedź: zero. W podsumowaniu wyników możemy wyczytać, że kuracje nie wykazały żadnych dostrzegalnych skutków, z wyjątkiem efektu placebo.
Skuteczność homeopatii – mit obalony?
Szanowany zespół akademicki pod kierunkiem Paula Glasziou na prestiżowej australijskiej uczelni Bond University przeprowadził badania dotyczące skuteczności homeopatii. W podsumowaniu zawierającym wyniki możemy przeczytać, że w celu wyleczenia 68 różnych chorób przeprowadzono aż 176 eksperymentów. No i się nie udało. Nie udało się znaleźć nawet iskierki argumentu, który przemawiałby za lekami homeopatycznymi.
Homeopatia to alternatywna forma medycyny, która opiera się na idei rozpuszczania substancji w wodzie, która zrodziła się pod koniec XVIII wieku w głowie pewnego niemieckiego lekarza. Doktor wyszedł z założenia, że skoro rozpuszczona trucizna często może stanowić odtrutkę, być może podobny mechanizm będzie działał w przypadku tradycyjnej medycyny. Jak widać, nie miał racji.
Branża homeopatyczna nowym wyzwaniem dla prawników
Proszę traktować moje słowa jako swego rodzaju próbę proroctwa trendów w branży prawniczej w najbliższych latach. Środki homeopatyczne cieszą się duża popularnością w aptekach i są nawet reklamowane w telewizji. Wnikliwe studiowanie ulotek i zapewnień producentów w połączeniu z nieskutecznością leków i badaniami profesjonalnych, renomowanych placówek badawczych mogą doprowadzić do wzmożonej walki na linii homeopatia-prawnicy. Nawet jeśli nie stanie się tak w Polsce, jeszcze nie teraz, to możemy spodziewać się głośnych spraw za granicą.
Zwłaszcza, że w niektórych krajach za granicą homeopatia uchodzi za renomowany środek medyczny. Można nawet odnaleźć kraje, a przynajmniej poszczególne placówki zdrowotne, które zalecają kurację tego typu specyfikami (kolejne pole do popisu dla prawników), zaś gdzieniegdzie leki homeopatyczne są refundowane.
Omawiane w powyższym artykule badania Bond University nie stanowią wprawdzie jakiegoś trzęsienia ziemi dla krytykowanej od lat branży homeopatycznej, ale potwierdzają obawy przedstawiane przez coraz więcej środowisk. Te często dość drogie „leki” wpływają na nasze zdrowie w stopniu niewiele różniącym się od gumy Orbit bez cukru. Więc po co przepłacać?
Fot. tytułowa: Shutterstock