Ślub w plenerze – jakich formalności prawnych wymaga i ile kosztuje?

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji (16)
Ślub w plenerze – jakich formalności prawnych wymaga i ile kosztuje?

Ślub to takie wydarzenie, któremu każda młoda para chce zadać trochę wyjątkowości. Z tego powodu w cenie są nie tylko wyszukane stroje, ale również miejsca. Jeśli planujecie ślub w najbliższym czasie, może warto pomyśleć o ślubie w plenerze. Ile kosztuje ślub w plenerze i jakich formalności należy dopełnić?

Ślub w plenerze – formalności, opłaty i prawo

Sezon ślubów co prawda dopiero przed nami, ale niewątpliwie właśnie teraz, jest czas najintensywniejszych planów i dopełniania formalności, a ślub w plenerze z punktu widzenia przepisów prawa wymaga kilku dodatkowych. Dzięki nowelizacji przepisów prawa o aktach stanu cywilnego od 2015 roku urzędnicy mogą udzielić go właściwie w dowolnym miejscu, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu osób składających oświadczenie oraz osób przy tym obecnych, a także zapewnia zachowanie uroczystej formy (art. 85 §5 ustawy).

Pary zamierzające zawrzeć związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, powinny złoży stosowny wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego, w który wskażą proponowane miejsce zawarcia związku małżeńskiego. Miejsce po rozpatrzeniu wniosku może zostać zaakceptowane przez kierownika, bądź odrzucone.

Ślub w plenerze – opłaty

Oczywiście ta drobna fanaberia wiąże się również z dodatkowymi opłatami. Oprócz stałej i niezmiennej kwoty małżonkowie muszą ponieś opłatę dodatkową, określoną w ustawie. Zgodnie z przepisami nie może ona przekroczyć 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W 2017 r. wynosiło ono 4271,51 zł. Stąd też prosty wniosek, że dodatkowa opłata, jaką mogą ponieść przyszli małżonkowie, może wynieść maksymalnie 2135,75 zł.

Niestety to nie koniec kosztów. Oprócz opłaty wnoszonej do urzędu może pojawić się również opłata za udostępnienie miejsca. Moją uwagę zwróciły opłaty i miejsca udostępniane parom przez Tatrzański Park Narodowy. W końcu ślub w górach, a w szczególności w Tatrach, to obok ślub na plaży popularniejszy kierunek.

Tatrzański Park Narodowy dopuszcza zorganizowanie takiej ceremonii na swoim terenie, ale wyznacza do tego celu tylko kilka miejsc. Są nimi:

  • Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska – przy ogródku IMGW, obok schroniska PTTK
  • Kasprowy Wierch – przy dzwonie (obok budynku IMGW)
  • Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw
  • Dolina Strążyska – Polana Strążyska, przy ławostołach
  • Polana Rusinowa – polana, przy ławostołach
  • Dolina Bystrej – Polana Kalatówki – na morenie, w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska
  • Dolina Rybiego Potoku – nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Niestety ich udostępnienie wiąże się z kolejną opłatą – 2000 zł wnoszoną do Parku. Należy również pamiętać, że wydanie zgody musi być poprzedzone złożeniem odpowiedniego wniosku i czekaniem na odpowiedź.

Ślub kościelny w plenerze

Ślub cywilny w plenerze to dość prosta do załatwienia kwestia, schody zaczynają się, jeżeli ceremonia ma być konkordatowa. Niestety kodeks prawa kanonicznego zakłada, że może odbyć się ona tylko w miejscu uświęconym. Inne miejsca mogą być dopuszczone tylko przy zaistnieniu wyjątkowych okoliczności i wymagają zgody biskupa, a rozpatrzenie prośby może zając nawet rok.