Spadła liczba zabójstw w Polsce. Polska w 2021 r. znalazła się w piątce najbezpieczniejszych krajów w Europie. W 2022 r. odnotowano 507 zabójstw. To aż 127 zbrodni mniej niż w poprzednim roku. Jak wynika z raportów Komendy Głównej Policji jest to największy spadek w ciągu ostatnich lat.
Choć narzekanie jest naszym sportem narodowym, a ostatnie lata dostarczają nam kolejnych powodów, aby nieustannie kręcić nosem, to dalej istnieją zestawienia oraz rankingi, z których możemy być dumni. Może nawet nie tyle dumni, co zwyczajnie powinny nas cieszyć, ewentualnie gwarantować poczucie bezpieczeństwa oraz satysfakcję. Morderstw w Polsce jest bowiem coraz mniej.
Spadła liczba zabójstw w Polsce
Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że diametralnie spadła liczba zabójstw w Polsce. Spadek jest nad wyraz odczuwalny. W minionym roku odnotowano 127 zbrodni mnie niż w 2021 r. To aż 25 proc. różnicy. Każde zabójstwo jest wielką tragedią dla najbliższych ofiary. Średnio 1,38 osób dziennie traci życie w ten sposób. Dla porównania w USA każdego dnia ginie 316 osób. Podobnie jest w innych lepiej rozwiniętych krajach Europy zachodniej. W ostatnich latach we Francji oraz w Niemczech odnotowano znaczny wzrost liczby zabójstw.
W Polsce po raz ostatni wzrosty odnotowano po pierwszym pełnym roku pandemii. Według policyjnych raportów spadła także liczba zabójstw dokonywanych na zlecenie przez grupy przestępcze. Czasy się zmieniają, a obecni gangsterzy najwyraźniej działają inaczej, niż chociażby ich protoplaści z lat 90 XX w.
Niestety, podejrzani o dokonanie dwóch najgłośniejszych zbrodni w minionym roku dalej pozostają nieuchwytni. Do tej pory śledczym nie udało się bowiem ustalić, gdzie ukrywa się Jacek Jaworek. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie zabójstwa swojego brata, jego małżonki oraz ich małoletniego syna. Ponadto, na wolności przebywają w dalszym ciągu także autorzy głośnego morderstwa dokonanego w minionym roku na ul. Nowy Świat w Warszawie. Dwaj mężczyźni doprowadzili do śmierci 29-latka, który stanął w obronie kobiet.
Ponadto, mieszkańcy zaledwie pięciu krajów Starego Kontynentu uważa swoje otoczenie/środowisko za bardziej bezpieczne. Zdaniem respondentów bezpieczniej jest tylko w Chorwacji, Islandii, Litwie oraz Norwegii.