Jeszcze łatwiej będzie nam kupić kiełbasę „od chłopa”, a „chłopu” sprzedać

Gorące tematy Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (374)
Jeszcze łatwiej będzie nam kupić kiełbasę „od chłopa”, a „chłopu” sprzedać

Sprzedaż bezpośrednia przetworów wyprodukowanych przez rolników jest już możliwa – do 20 000 zł bez podatku.

Niemal 19 miesięcy temu pisałem o tym, że prezydent Komorowski podpisał ustawę zezwalającą rolnikom na sprzedaż bezpośrednią towarów, które wyprodukują. Teraz sprzedaż bezpośrednia jest możliwa bez wpłacania podatku do wysokości 20 000 zł. Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.

Dzięki ustawie możliwa jest sprzedaż bezpośrednia takich produktów jak choćby chleb, olej, ser, dżem, pasztet, kiełbasa, pikle, etc. bezpośrednio klientom końcowym. Mogą to być sąsiedzi, turyści,  kuracjusze w uzdrowiskach, stoiska na targach i festynach.

Aby móc robić to legalnie, rolnik będzie musiał zarejestrować działalność na 30 dni przed planowaną sprzedażą. Wszelkie rachunki może prowadzić w formie notatek, nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Ważne jest to, że jeśli nie przekroczy kwoty przychodu w wysokości 20 000 zł, to nie zapłaci ani złotówki podatku. Jeśli przekroczy tę kwotę, to podatek wyniesie 2 proc. od wartości obrotu.

Nad produktami mięsnymi i zawierającymi mięso (mieszanymi), które powstają w ramach sprzedaży detalicznej, nadzór pełni Inspekcja Weterynaryjna. Resztę produktów może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zgodnie z prawem UE produkcja żywności przez rolników objęta jest uproszczonymi wymaganiami higienicznymi. Stosuje się je w przypadkach, gdy produkcja żywności odbywa się w pomieszczeniach budynków mieszkalnych, takich jak kuchnia, i przy użyciu sprzętów i urządzeń gospodarstwa domowego.

Sprzedaż bezpośrednia przetworów i wyrobów wykonywanych przez rolników to jedno. Jeszcze tylko zniesienie monopolu na wytwarzania mocnych alkoholi i może zacznie być normalniej. Poprzednie rządy nie oddały monopolu na wódkę, nalewki i inne mocne alkohole, dlatego wielu liczy na ten rząd i jego podejście do przepisów. W innych krajach UE nie ma z tym większego problemu, a u nas…