Możesz już sprawdzić, co dzieje się z twoim wnioskiem o zwolnienie ze składek ZUS. Zakład tłumaczy jak to zrobić

Firma Dołącz do dyskusji (380)
Możesz już sprawdzić, co dzieje się z twoim wnioskiem o zwolnienie ze składek ZUS. Zakład tłumaczy jak to zrobić

Niedawno informowaliśmy na Bezprawniku, że ZUS umożliwił przedsiębiorcom sprawdzenie, co dzieje się z ich wnioskiem o świadczenie postojowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych najwyraźniej postanowił iść za ciosem i dodać na PUE ZUS jeszcze jedną funkcję – możliwość sprawdzenia statusu wniosku o zwolnienie ze składek. Przy okazji ZUS tłumaczy, jak podejrzeć status złożonego wniosku. 

Zwolnienie ze składek ZUS najpopularniejszą formą pomocy dla przedsiębiorców

Z badania Business Centre Club wynika, że najpopularniejszą formą pomocy nie było świadczenie postojowe, pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców czy subwencja z tarczy finansowej, tylko… zwolnienie ze składek ZUS. Z tej formy pomocy miało skorzystać 4 na 10 przedsiębiorców.

Początkowo wydawało się, że całkowicie zwolnienie przedsiębiorców ze składek jest scenariuszem nierealistycznym – mowa była jedynie o czasowym zawieszeniu składek (ale z koniecznością ich uiszczenia np. po trzech miesiącach). Ostatecznie jednak ustawodawca nie tylko wprowadził zwolnienie, ale i nawet rozszerzył je na firmy zatrudniające do 49 pracowników. Dodatkowo przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, nie musiał robić już niczego więcej – w tym czekać na informację, czy system zaakceptował jego wniosek.

Nie zmienia to jednak faktu, że część przedsiębiorców obawiała się, że dostanie ostatecznie decyzję z ZUS o odmowie zwolnienia ze składek. To by oznaczało konieczność uiszczenia należności – i to razem z odsetkami. Teraz jednak przedsiębiorcy będą mogli wreszcie sprawdzić, co faktycznie stało się (lub dzieje się) z ich wnioskami. Na PUE ZUS można sprawdzić status wniosku o zwolnienie ze składek ZUS.

Jak sprawdzić status wniosku o zwolnienie ze składek ZUS?

Aby sprawdzić status wniosku o zwolnienie ze składek ZUS, należy zalogować się na PUE ZUS, a następnie przejść do zakładki „Płatnik” w prawym górnym rogu. Następnie przedsiębiorca – tak jak w przypadku sprawdzania statusu wniosku o postojowe – musi przejść do bocznego menu z lewej strony, wybrać „Dokumenty i wiadomości”, a następnie – „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Przedsiębiorca może sprawdzić nie tylko datę i kanał wpływu wniosku, ale również symbol wniosku, jego status oraz – ewentualnie – datę odmowy.

źródło: materiały ZUS

Po kliknięciu symbolu plusa przy dacie wpływu przedsiębiorca może podejrzeć kolejne informacje. Sprawdzi dzięki temu, za który miesiąc został już oficjalnie zwolniony z płacenia składek, a także datę zwolnienia. Po przejściu do szczegółów przedsiębiorca może też sprawdzić m.in. identyfikator z urzędowego poświadczenia przedłożenia wniosku.