Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wzmocnić uprawnienia strażników miejskich. Centralnym punktem tych planów jest umożliwienie im egzekwowania obowiązku wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Straż miejska, mimo że powołana w celu dbania o porządek publiczny, wśród społeczeństwa cieszy się przeważnie, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrą opinią. Działania strażników bywają uznawane za nieuzasadnione i nadgorliwe, a czasami są wręcz przyrównywane do nękania. Wizerunkowi tej formacji nie sprzyja zwłaszcza karanie drobnych sprzedawców dopuszczających się relatywnie niewielkich wykroczeń. Do dzisiaj wielu z nas straż miejska kojarzy się niestety głównie ze ściganiem staruszki handlującej pietruszką na rynku, a tak rzecz jasna nie powinno być.
Zadania i misja straży miejskiej
Choć wizerunek straży miejskiej jest kontrowersyjny, jej działania oparte są na konkretnej misji i punktach określonych w art. 11 Ustawy o strażach gminnych. Do kluczowych obowiązków straży miejskiej należy dbanie o porządek w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego, współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, a także informowanie społeczności o zagrożeniach.
Mandat od straży miejskiej możemy otrzymać m.in. za picie alkoholu w miejscu publicznym, zaśmiecanie miejsc publicznych, zakłócanie spokoju, wywołanie fałszywego alarmu, dewastację mienia bądź spalanie śmieci. Oczywiście to tylko kilka przykładów.
Problem z egzekwowaniem przepisów dotyczących CEEB
Wkrótce do katalogu uprawnień strażników miejskich mogą dołączyć kolejne przywileje. Nad nowymi rozwiązaniami pracuje MSWiA. Nowe uprawnienia mają być bezpośrednio związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków.
CEEB to narzędzie zbierające dane o źródłach ciepła w budynkach w Polsce. Właściciele (zarządcy nieruchomości) byli zobligowani dostarczyć stosowne deklaracje do końca czerwca 2022 roku (jeśli ich główne źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca 2021 roku). W przypadku źródeł ciepła uruchomionych po tej dacie obowiązek złożenia deklaracji trzeba wypełnić w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła.
Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeszcze gorzej może być, gdy sprawa trafi do sądu. Ten będzie mógł orzec karę nawet 10 razy wyższą. Mimo przewidzianych kar dotychczasowe egzekwowanie obowiązku zgłaszania źródeł ciepła do CEEB napotykało na liczne trudności ze względu na brak odpowiednich instrumentów prawnych. Zmiana przepisów ma tę sytuację poprawić.
Nie tylko CEEB
Oprócz poszerzenia uprawnień strażników miejskich w odniesieniu do CEEB w projektowanych przepisach uwzględniono jeszcze coś więcej. Strażnicy będą mogli nakładać kary grzywny (nagany) na osoby, które prowadzą pojazd mechaniczny po drodze (przejściu) dla pieszych. Kary w wysokości do 1500 zł od strażników mogą spodziewać się ci, którzy prowadzą pojazd mechaniczny w strefie zamieszkania (w strefie ruchu), mimo że nie mają do tego uprawnień.