Studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody?

Państwo Podatki 25.09.2015
Studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody, a inni niekoniecznie – interpretacja Ministra finansów.

Problemy w interpretacji wielu przepisów, szczególnie jeśli chodzi o podatki, to odwieczny problem osób, które nie mają pewności, czy od pewnych kwot należy odprowadzić podatek, czy też nie. Zwykle, w przypadku wątpliwości trzeba zwrócić się do izb skarbowych, które na zadane pytanie odpowiadają poprzez wydanie interpretacji danego punktu ustawy. Jedna z takich interpretacji głosi, że studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody, a inni niekoniecznie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 pkt 40:

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jak się okazuje, interpretacja Ministra finansów, która dotyczy nagród przyznawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podlega opodatkowaniu mimo tego, że aby dostać taką nagrodę, trzeba spełnić dość wyśrubowane warunki. Wszystko dlatego, że przyznawana jest ona na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Nie muszą płacić podatków studenci, którzy otrzymali nagrodę w postaci pomocy materialnej przyznanej na podstawie przepisów o systemie oświaty lub Prawa o szkolnictwie wyższym. Środki na nagrodę muszą pochodzić z kasy uczelni, budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Niestety nagroda przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie spełnia tych kryteriów.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Masz problemy lub wątpliwości związane z podatkami, działaniami i interpretacjami izb skarbowych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com