Studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody, a inni niekoniecznie – interpretacja Ministra finansów.

Problemy w interpretacji wielu przepisów, szczególnie jeśli chodzi o podatki, to odwieczny problem osób, które nie mają pewności, czy od pewnych kwot należy odprowadzić podatek, czy też nie. Zwykle, w przypadku wątpliwości trzeba zwrócić się do izb skarbowych, które na zadane pytanie odpowiadają poprzez wydanie interpretacji danego punktu ustawy. Jedna z takich interpretacji głosi, że studenci kierunków artystycznych muszą zapłacić podatek za przyznane nagrody, a inni niekoniecznie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 pkt 40:

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawo o szkolnictwie wyższym.

Jak się okazuje, interpretacja Ministra finansów, która dotyczy nagród przyznawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podlega opodatkowaniu mimo tego, że aby dostać taką nagrodę, trzeba spełnić dość wyśrubowane warunki. Wszystko dlatego, że przyznawana jest ona na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Nie muszą płacić podatków studenci, którzy otrzymali nagrodę w postaci pomocy materialnej przyznanej na podstawie przepisów o systemie oświaty lub Prawa o szkolnictwie wyższym. Środki na nagrodę muszą pochodzić z kasy uczelni, budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Niestety nagroda przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie spełnia tych kryteriów.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Masz problemy lub wątpliwości związane z podatkami, działaniami i interpretacjami izb skarbowych i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com