O nowe świadczenie żłobkowe będzie można starać się już od 1 kwietnia 2022 r. Wnioski przyjmie ZUS

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (5)
O nowe świadczenie żłobkowe będzie można starać się już od 1 kwietnia 2022 r. Wnioski przyjmie ZUS

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że rodzice będą mogli w przyszłym roku ubiegać się o nowe świadczenie żłobkowe – wnioski będzie można składać już od 1 kwietnia 2022 r. 

Nowe świadczenie żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r. Kto będzie mógł się o nie ubiegać?

W ramach Polskiego Ładu rządzący postanowili uchwalić Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Większość osób kojarzy ten program ze świadczeniem w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dzieci. Zgodnie z przepisami, świadczenie będzie przysługiwać na dzieci między 12 a 36 miesiącem życia. Rodzice będą mogli wybrać, czy wolą otrzymywać świadczenie przez dwa lata (w wysokości 500 zł miesięcznie), czy może tylko przez rok (otrzymując 1000 zł miesięcznie).

Co jednak w przypadku, gdy para ma tylko jedno dziecko lub gdy drugie dziecko ma np. mniej niż 12 miesięcy? Rodzice jedynaków i dzieci nieobjętych RKO, będą mogli starać się o nowe świadczenie żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł, jednak świadczenie nie będzie trafiać bezpośrednio do rodziców – a do żłobka czy klubu dziecięcego (ewentualnie do dziennego opiekuna). Jeśli opłata za żłobek czy inną placówkę będzie niższa niż 400 zł (co jest raczej mało prawdopodobne), na konto placówki trafi dokładnie taka kwota, ile wynosi opłata.

Co istotne, podobnie jak w przypadku 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy, świadczenie żłobkowe od 1 kwietnia 2022 r. nie będzie uzależnione od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodziców.

Mimo że o świadczenie będzie można wnioskować dopiero od 1 kwietnia, dofinansowanie będzie przysługiwać z wyrównaniem – od 1 stycznia 2022 r., o ile oczywiście dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach będzie uczęszczać do placówki. Wnioski o przyznanie świadczenia – podobnie jak w przypadku RKO – trzeba będzie złożyć do ZUS-u.

Rodzice muszą szykować się jednocześnie na wyższe opłaty za żłobek

O ile trzeba przyznać, że świadczenie żłobkowe to pozytywne rozwiązanie, mogące realnie pomóc rodzicom wychowującym dzieci w powrocie do pracy, o tyle jest pewien problem. Wszystko wskazuje na to, że w wielu miastach opłaty za żłobek w 2022 r. będą znacznie wyższe. Już wcześniej część samorządów, w tym władze Warszawy, zapowiedziały podwyżkę opłat. Może się więc okazać, że mimo świadczenia rodzice i tak będą musieli w dalszym ciągu sporo dopłacać do żłobków czy klubów dziecięcych.