Dobre wieści płyną z europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia. Jej szef potwierdził, że wszystkie dopuszczone do użytku szczepionki są skuteczne przeciwko wszystkim znanym wariantom koronawirusa.
Dopuszczone do użytku szczepionki są skuteczne także wobec wariantu indyjskiego i tanzańskiego
Osoby zastanawiające się, czy obecne szczepionki są skuteczne przeciwko nowym mutacjom koronawirusa mogą spać spokojnie. Jak podaje Al-Arabiya, szef europejskiego WHO Hans Kluge potwierdził właśnie skuteczność wszystkich dopuszczonych do użytku szczepionek. Dotyczy to także budzącego uzasadnioną obawę bardziej zakaźnego indyjskiego wariantu koronawirusa, czy wyjątkowo zmutowanego wariantu tanzańskiego. Ten pierwszy wykryto już w 26 spośród 53 krajów należących do europejskiego WHO.
To bardzo dobra wiadomość. Jeżeli szczepionki są skuteczne wobec wszystkich znanych w tym momencie odmian wirusa, to istnieje spora szansa, że pozostanie tak przez dłuższy czas. Można się spodziewać, że poszczególne preparaty będą wykazywać skuteczność także wobec nowych, jeszcze niewystępujących wariantów. Dzięki temu prowadzona w Europie akcja szczepień pozwoli na względnie trwałe opanowanie pandemii Covid-19.
Kluge przypomniał również, że aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa można uniknąć w ten sam sposób niezależnie od wariantu. Mowa o środkach zaradczych stosowanych cały czas przez poszczególne państwa i społeczeństwa. Szczególnie ważne pozostaje więc zachowanie dystansu społecznego i trzymanie się podstawowych zasad higieny.
Zdaniem WHO akcja szczepień nie jest dostatecznie zaawansowana, by wznowić swobodne podróże międzynarodowe
Szef europejskiego WHO przyznał równocześnie, po raz kolejny, że zdaniem jego organizacji jest jeszcze zbyt wcześnie na wznowienie swobodnych podróży międzynarodowych. Warto przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia od dłuższego czasu sprzeciwia się takim rozwiązaniom, jak chociażby paszporty covidowe. WHO cały czas zaleca wstrzymanie się z podróżowaniem za granicę. W przeciwnym wypadku możemy spodziewać się powstania nowych ognisk choroby i tym samym wydłużenia pandemii.
Może i szczepionki są skuteczne wobec wszystkich wariantów koronawirusa, jednak sama akcja szczepień jest wciąż daleka od oczekiwanego efektu. Z danych europejskiego WHO wynika, że jedynie 23 proc. populacji kontynentu zostało już zaszczepionych. Obydwie dawki szczepionki otrzymało jedynie 11 proc. Europejczyków. Hans Kluge przestrzega: „Szczepienia są światłem na końcu tunelu, lecz nie powinniśmy być przez to światło zaślepieni”.
Tymczasem, jak informowaliśmy niedawno, Unia Europejska prawdopodobnie dodatkowo złagodzi kryteria przyznawania tzw. cyfrowego zielonego certyfikatu. Równocześnie w Europie przyspieszają przygotowania do wprowadzenia tego lokalnego odpowiednika paszportów covidowych.