Rząd przyspiesza luzowanie części obostrzeń. Niektórych „aż” o… jeden dzień

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (214)
Rząd przyspiesza luzowanie części obostrzeń. Niektórych „aż” o… jeden dzień

Sytuacja epidemiologiczna znacząco poprawiła się od czasu konferencji premiera i ministra zdrowia, na której przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki. Okazuje się, że rząd zdecydował się na szybsze luzowanie obostrzeń – a przynajmniej ich części. Jedna decyzja jednak zaskakuje. 

Pod koniec kwietnia rządzący przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki. Już wtedy sytuacja epidemiologiczna była znacznie lepsza; w kolejnych dniach poprawiła się na tyle, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców w skali kraju spadł poniżej 15. To był z kolei warunek zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Na otwartej przestrzeni wyjdziemy bez maseczki od 15 maja.

Przedwczoraj z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przyznał, że możliwe jest przyspieszenie luzowania obostrzeń. Nie zdradził jednak, czego miałyby dotyczyć zmiany. Najbardziej prawdopodobne wydawało się jednak szybsze luzowanie obostrzeń w branży fitness. Zgodnie z aktualnym harmonogramem na siłownię czy do klubu fitness będzie można udać się dopiero od 29 maja. W tym samym dniu otworzą się kina i teatry w pomieszczeniach zamkniętych – pod warunkiem zapełnienia maksymalnie 50 proc. miejsc na widowni. Tak późne odmrożenie branży fitness czy otworzenie kin i teatrów (nie licząc tych na otwartej przestrzeni) wydaje się nie mieć żadnego uzasadnienia.

Zgodnie z wcześniej przedstawią harmonogramem, już od tej soboty otworzą się ogródki gastronomiczne. Będą mogły się odbywać również imprezy okolicznościowe na zewnątrz (takie jak m.in. wesele i komunia), chociaż z ograniczoną liczbą gości. Co istotne, do limitu gości nie będą liczyć się osoby zaszczepione (dwoma dawkami preparatu Pfizera/Moderny/Astrazeneki oraz jedną dawką preparatu J&J). Od 15 maja kina i teatry będą mogły również działać na otwartej przestrzeni (również z ograniczeniem liczby miejsc).

Szybsze luzowanie obostrzeń – skorzystają instytucje kultury

Na początku konferencji premier poinformował o przyznaniu dodatku covidowego (jednorazowej wypłaty) dla personelu niemedycznego – w wysokości 5 tys. zł. Następnie przeszedł do tematu szczepień i poinformował, że już wkrótce w Polsce mogą ruszyć szczepienia 16- i 17-latków szczepionką Pfizera.

W następnej kolejności premier poinformował, że rząd zdecydował się na pewne korekty w harmonogramie luzowania obostrzeń. Zgodnie z oczekiwaniami, rząd przyspiesza otwarcie kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni – otworzą się one 21 maja. Dodatkowo – chociaż jest to ruch całkowicie niezrozumiały – obostrzenia dla branży fitness, które miały być zniesione 29 maja, będą zniesione… 28 maja. Tym samym do siłowni i klubów fitness wrócimy… jeden dzień wcześniej. Z pewnością dla branży fitness zapowiedź premiera będzie sporym rozczarowaniem – a także dla wszystkich Polaków, którzy nie będą w stanie zrozumieć motywu takiej decyzji.