Rząd przyspiesza luzowanie części obostrzeń. Niektórych „aż” o… jeden dzień

Codzienne Zdrowie dołącz do dyskusji (49) 12.05.2021
Rząd przyspiesza luzowanie części obostrzeń. Niektórych „aż” o… jeden dzień

Edyta Wara-Wąsowska

Sytuacja epidemiologiczna znacząco poprawiła się od czasu konferencji premiera i ministra zdrowia, na której przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki. Okazuje się, że rząd zdecydował się na szybsze luzowanie obostrzeń – a przynajmniej ich części. Jedna decyzja jednak zaskakuje. 

Pod koniec kwietnia rządzący przedstawili harmonogram odmrażania gospodarki. Już wtedy sytuacja epidemiologiczna była znacznie lepsza; w kolejnych dniach poprawiła się na tyle, że wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców w skali kraju spadł poniżej 15. To był z kolei warunek zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Na otwartej przestrzeni wyjdziemy bez maseczki od 15 maja.

Przedwczoraj z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przyznał, że możliwe jest przyspieszenie luzowania obostrzeń. Nie zdradził jednak, czego miałyby dotyczyć zmiany. Najbardziej prawdopodobne wydawało się jednak szybsze luzowanie obostrzeń w branży fitness. Zgodnie z aktualnym harmonogramem na siłownię czy do klubu fitness będzie można udać się dopiero od 29 maja. W tym samym dniu otworzą się kina i teatry w pomieszczeniach zamkniętych – pod warunkiem zapełnienia maksymalnie 50 proc. miejsc na widowni. Tak późne odmrożenie branży fitness czy otworzenie kin i teatrów (nie licząc tych na otwartej przestrzeni) wydaje się nie mieć żadnego uzasadnienia.

Zgodnie z wcześniej przedstawią harmonogramem, już od tej soboty otworzą się ogródki gastronomiczne. Będą mogły się odbywać również imprezy okolicznościowe na zewnątrz (takie jak m.in. wesele i komunia), chociaż z ograniczoną liczbą gości. Co istotne, do limitu gości nie będą liczyć się osoby zaszczepione (dwoma dawkami preparatu Pfizera/Moderny/Astrazeneki oraz jedną dawką preparatu J&J). Od 15 maja kina i teatry będą mogły również działać na otwartej przestrzeni (również z ograniczeniem liczby miejsc).

Szybsze luzowanie obostrzeń – skorzystają instytucje kultury

Na początku konferencji premier poinformował o przyznaniu dodatku covidowego (jednorazowej wypłaty) dla personelu niemedycznego – w wysokości 5 tys. zł. Następnie przeszedł do tematu szczepień i poinformował, że już wkrótce w Polsce mogą ruszyć szczepienia 16- i 17-latków szczepionką Pfizera.

W następnej kolejności premier poinformował, że rząd zdecydował się na pewne korekty w harmonogramie luzowania obostrzeń. Zgodnie z oczekiwaniami, rząd przyspiesza otwarcie kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni – otworzą się one 21 maja. Dodatkowo – chociaż jest to ruch całkowicie niezrozumiały – obostrzenia dla branży fitness, które miały być zniesione 29 maja, będą zniesione… 28 maja. Tym samym do siłowni i klubów fitness wrócimy… jeden dzień wcześniej. Z pewnością dla branży fitness zapowiedź premiera będzie sporym rozczarowaniem – a także dla wszystkich Polaków, którzy nie będą w stanie zrozumieć motywu takiej decyzji.