Wiadomo, kogo najchętniej kontroluje fiskus. KAS skupia się głównie na kilku obszarach

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Wiadomo, kogo najchętniej kontroluje fiskus. KAS skupia się głównie na kilku obszarach

Kontrole skarbówki nie są niczym wyjątkowym; wyjątkowa jest natomiast częstotliwość kontroli KAS w ciągu ostatnich dwóch lat. Okazuje się bowiem, że liczba kontroli w wybranych obszarach wzrosła aż o 200 proc. Wiadomo również, które firmy są kontrolowane najczęściej i co jest najbardziej istotne z punktu widzenia KAS.

Te firmy KAS kontroluje szczególnie chętnie

Jak informuje money.pl, w 2023 r. urzędy celno-skarbowe zakończyły 202 kontrole w zakresie podatku u źródła (czyli podatku od dywidend przekazywanych za granicę), należności licencyjnych i odsetek. Mogłoby się wydawać, że to stosunkowo niewiele; warto jednak zestawić te dane z rokiem 2021. Wtedy urzędy celno-skarbowe wykonały jedynie 86 kontroli. Wzrost jest zatem znaczący i wynosi ok. 235 proc. W porównaniu z 2021 r. znacząco wzrósł też średni domiar z jednej kontroli – z 684 tys. zł do 3,2 mln zł w 2023 r. Łatwo zatem domyślić się, że firmy stosujące podatek u źródła stały się jednym z nowych ulubionych celów kontroli Krajowej Administracji Skarbowej.

Nie oznacza to oczywiście, że KAS skupia się wyłącznie na kontroli firm, które przekazują za granicę do podmiotów powiązanych należności pasywne (w kwocie powyżej 2 mln zł). KAS chętnie prowadzi kontrolę również w zakresie cen transferowych. Ich liczba wyniosła w poprzednim roku 365; w tym przypadku nie odnotowano jednak żadnego wzrostu – w 2022 r. liczba kontroli wynosiła 366.

Nie da się jednak ukryć, że są pewne obszary, w których Krajowa Administracja Skarbowa jest znacznie bardziej aktywna. Mowa przede wszystkim o podatku VAT; najlepiej to widać, jeśli zestawi się całkowitą liczbę kontroli przeprowadzonych w 2023 r. Jeśli chodzi o kontrole podatkowe, ich liczba w skali całego kraju wyniosła 13 023; aż 7053 z nich dotyczyły podatku VAT. Podobną proporcję można zauważyć w przypadku kontroli celno-skarbowych; na 7186 kontroli 4082 dotyczyło właśnie podatku VAT. Warto przy tym zaznaczyć, że KAS skupiła się na kontrolowaniu m.in. towarów o wysokiej wartości oraz firm działających w tzw. branżach wrażliwych. Mowa zarówno o branży paliwowej czy transportowej, ale też budowlanej. KAS baczniej przyglądała się też firmom dokonującym zakupów istotnych usług niematerialnych.

Mniej kontroli, więcej czynności sprawdzających

Warto jednocześnie zauważyć, że liczba kontroli podatkowych oraz celno-skarbowych spada; nawet w tym roku, w okresie od stycznia do czerwca, wszczęto o 16 proc. mniej kontroli podatkowych niż w analogicznym okresie 2023 r. Od jakiegoś czasu można też zaobserwować trend dokonywania większej liczby czynności sprawdzających zamiast wszczynania kontroli; z perspektywy przedsiębiorców jest to całkiem korzystne, ponieważ w takim wypadku organ podatkowy nie może przeprowadzać innych dowodów niż dowody z dokumentów. Z punktu widzenia państwa nie jest to jednak najkorzystniejsze, bo zmniejsza szanse  na wykrycie nieprawidłowości.