Uczciwi podatnicy będą mogli liczyć na specjalne względy ze strony skarbówki

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji
Uczciwi podatnicy będą mogli liczyć na specjalne względy ze strony skarbówki

Skarbówka chce jeszcze skuteczniej ścigać przestępców podatkowych – i jednocześnie mniej doskwierać uczciwym podatnikom. W związku z tym planowane są zmiany w skarbówce, m.in. w strukturze urzędów celno-skarbowych. Szef KAS Marcin Łoboda ma niedługo przedstawić konkretne propozycje. Już teraz jednak wiadomo, co może się zmienić.

Będą zmiany w skarbówce. Szef KAS zapowiada

Marcin Łoboda, szef KAS, podczas spotkania z dziennikarzami poinformował, że będą zmiany w skarbówce – a celem tych zmian jest z jednej strony skuteczniejsze ściganie przestępców podatkowych (i, co za tym idzie, zwiększenie wpływów podatkowych), z drugiej – ulżenie uczciwym podatnikom.

Co ma się zatem zmienić? Konkretne propozycje szef KAS ma przedstawić za jakiś czas; już teraz jednak wiadomo, że zmiany w skarbówce miałyby objąć m.in. strukturę urzędów celno-skarbowych, zwłaszcza w kontekście ścigania przestępczości zorganizowanej. Doświadczenie funkcjonariuszy i urzędników pracujących w tych urzędach ma być jeszcze lepiej wykorzystywane niż do tej pory. Jednocześnie nadal osobno miałyby działać organy mające za zadanie po prostu obsługę podatników – mowa o urzędach skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej.

Uczciwi podatnicy też mogą liczyć na zmiany. Skarbówka ma oferować większe wsparcie

To, co może zainteresować większość osób, to deklaracje szefa KAS o pozytywnych zmianach dla uczciwych podatników. Po pierwsze, serwis e-Urząd Skarbowy ma być dalej usprawniany i rozwijany, tak, by podatnicy mogli z niego korzystać w jak największej liczbie spraw (i by było to możliwie jak najbardziej intuicyjne). Klienci mają zyskać wgląd w swoje sprawy podatkowe; oprócz tego planowane jest także stworzenie przyjaznej w obsłudze aplikacji mobilnej e-US. Podatnicy mają zatem docelowo móc większość spraw załatwiać online, bez konieczności wizyty w urzędzie. To z jednej strony znacząco odciążyłoby urzędy, z drugiej – przyspieszyło załatwianie spraw bez podatników (również tych, którzy w urzędzie musieliby się ostatecznie pojawić).

O ile jednak dalszy planowany rozwój e-Urzędu Skarbowego raczej nie jest zaskakujący, o tyle interesująca już jest informacja o tzw. Karcie Praw Podatnika. Jak poinformował szef KAS,

Jesteśmy na etapie prekonsultacji, rozmawiamy z doradcami podatkowymi i światem akademickim. Potrzebna jest ustawa, która będzie zawierać najważniejsze rzeczy, związane z uprawnieniami podatników, zarówno w zakresie procedur, jak i prawa materialnego. Chodzi nie tylko o elementy, wynikające np. z Ordynacji podatkowej, ale organy skarbowe stosują również np. kodeks postępowania administracyjnego i potrzebna jest ustawa, która wyjaśni podatnikom, jakie mają prawa – że mogą odwołać się do sądu, że mają prawo do zapłaty podatku wynikającego z przepisów prawa a nie do ustalonego w formie domiaru przez urzędników.

Tym samym skarbówka ma najwyraźniej zamiar postawić też na edukację podatników – co oczywiście jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę to, z ilu kwestii nie zdają sobie sprawy przeciętni obywatele. Lepsza znajomość swoich praw (ale i obowiązków) mogłaby uchronić wiele osób przed nieprzyjemnymi konsekwencjami podatkowymi.

Szef KAS poinformował również, że skarbówka nie będzie już wysyłać tzw. listów behawioralnych do podatników – choć jednocześnie urzędnicy mają próbować kontaktować się z podatnikami, jeśli okaże się, że ci zalegają z zapłatą jakiegoś podatku lub jakaś inne kwestia wymaga wyjaśnienia.