Telewizjada nie działa i już chyba nie będzie – popularna platforma w prokuraturze

Gorące tematy Państwo Technologie dołącz do dyskusji (41) 16.10.2016
Telewizjada nie działa i już chyba nie będzie – popularna platforma w prokuraturze

Maja Werner

Telewizjada nie działa już od blisko pół roku i choć, podobnie jak serwis Torrenty.org, strona twierdziła, że to tylko przejściowe kłopoty techniczne, potwierdza się moja opinia, że niekoniecznie. 

Telewizjada, w sieci dostępna pod adresem telewizjada.net, to była usługa, która w samej swojej idei zapełniała gigantyczną lukę rynkową. Wielu z internautów chciałoby od czasu do czasu pooglądać telewizję, jednak nie ma telewizora, kablówki, a ich zainteresowanie tematem jest na tyle wąskie (np. ogranicza się tylko do sportu), że ostatecznie na dodatkowe wydatki się nie decydują.

Telewizjada nie działa i już chyba nie będzie

Telewizjada z kolei pozwalała za pośrednictwem komputera, jednym kliknięciem, oglądać w komfortowy sposób jedną z kilkudziesięciu dostępnych stacji telewizyjnych – w tym także tych premium. Za darmo, co oczywiście samo w sobie nie wydawało się do końca w porządku nie tylko względem podmiotów oferujących ogólnodostępną telewizję, ale też Canal+ czy Eleven Sports, które swój sygnał z reguły kodują (lub sprzedają w sieci). Nie było zatem cienia wątpliwości, iż Telewizjada jest serwisem pirackim, choć twórcy wrzucili sobie w treść witryny takie oto motto:

Telewizjada.net nie zajmuje się rozprowadzaniem plików chronionych prawem autorskim. Strona nie zawiera żadnych plików, zamieszcza jedynie ich sumy kontrolne.

W praktyce jednak rezultat działania prowadził do naruszenia praw pokrewnych stacji telewizyjnych, polska policja pokazała zresztą co robi z rozmaitymi przypadkami domorosłego sharingu. A kiedy jeszcze do akcji włączyła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji…

Telewizjada w prokuraturze

Mało kto wie o tym, że w wyniku znowelizowanej ustawy o radiofonii i telewizji generalnie istnieje możliwość nadawania najpopularniejszych stacji telewizyjnych przez internet (sam KRRiT popiera tę interpretację, choć nasi prawnicy uważają, że jest to historia bardzo niejednoznaczna i wymagałaby osobnej dyskusji). Wiadomo natomiast, że legalnie bazy stacji telewizyjnych, której z powodzeniem moglibyśmy używać zamiast Telewizjady, legalnie w internecie zrobić się nie da.

Nielegalnie najwyraźniej też nie, ponieważ na początku sierpnia przewodniczący KRRiT złożył do Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Woli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na rozprowadzaniu programu telewizyjnego bez wpisu do rejestru zgodnie z wymogami nakładanymi przez wspominaną powyżej ustawę o radiofonii i telewizji.

KRRiT podziela moją ocenę sytuacji, że Telewizjada rozpowszechnia programy telewizyjne – wbrew historiom o sumach kontrolnych. Nie rozpatruje jednak sprawy na gruncie prawa autorskiego (i pokrewnych), ale ustawy o radiofonii i telewizji. W myśl tej ostatniej, administratorzy powinni dokonać stosownego zgłoszenia do rejestru, ponieważ kto rozprowadza program radiowy lub telewizyjny bez wpisu do rejestru podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Biorąc pod uwagę, że serwis problemy natury prawnej zaczął mieć już w okolicy maja, wszystko wskazuje więc na to, że nie tylko Telewizjada nie działa, ale raczej też już nie będzie.