Ze względu na panującą epidemię koronawirusa Ministerstwo Finansów wydłużyło termin na złożenie nowego JPK_VAT oraz wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.
Epidemia koronawirusa stanowi poważny problem dla wszystkich. Zamknięte granice, sklepy, restauracje, urzędy nie obsługują interesantów. Kraj znalazł się w stanie zagrożenia epidemicznego. By pomóc przedsiębiorcom rząd przedstawił pakiet rozwiązań, zwanych tarczą antykryzysową. O kolejnym pomyśle właśnie poinformowało Ministerstwo Finansów.
Nowy termin na złożenie JPK_VAT
Nowy JPK_VAT miał obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Miał połączyć w sobie dwie deklaracje, które do tej pory przedsiębiorcy składali oddzielnie. Nowy JPK_VAT to dwuczęściowy dokument, który obejmuje ewidencję i deklarację VAT. W części ewidencyjnej przedsiębiorcy zawierają zestawienie informacji zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Natomiast w części deklaracyjnej znajduje się dobrze znana przedsiębiorcom deklaracja VAT-7 lub VAT-7K. Dzięki zastosowaniu jednego pliku przedsiębiorcy nie będą musieli generować dwóch oddzielnych plików, nie będą musieli każdego oddzielnie autoryzować. Dodatkowo nie będą musieli składać dublujących się informacji. Znacząco zmniejszą się obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców. Oczywiście nowy plik JPK_VAT to również duże ułatwienie dla organów skarbowych. Każde rozliczenie będzie automatycznie weryfikowane w zakresie prawidłowości wykazania kwot podatku naliczonego i należnego, bez angażowania podatnika. Organy skarbowe będą miały mniejszą ilość dokumentów do przetworzenia.
Ministerstwo Finansów ustaliło nowy termin na złożenie JPK_VAT do 1 lipca 2020 r.
Oprócz JPK_VAT nowy termin obowiązuje również przy wpisie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych funkcjonuje od 13 października 2019 roku. Miał pomóc państwu w walce praniem brudnych pieniędzy oraz przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu. Są w nim gromadzone dane o osobach, które pośrednio lub bezpośrednio sprawują kontrolę nad spółkami. Rejestr jest publiczny, dostęp do niego może uzyskać każdy zainteresowany sprawdzeniem danych. Dzięki wpisowi do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych łatwo ustalić, kto odpowiada za działalność spółki. Warto pamiętać, że obowiązek wpisu do rejestru dotyczy spółek handlowych, takich jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka akcyjna (za wyjątkiem giełdowych). Spółki, które zostały założone przed 13 października 2019 roku mają czas na wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych do 13 kwietnia 2020 roku. Co ważne, brak wpisu do rejestru może skutkować nałożeniem kary nawet do miliona złotych. Zgłoszenie jest darmowe i można dokonać go drogą elektroniczną.
Ministerstwo Finansów ustaliło nowy termin na wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych do lipca 2020 roku.