Tryb streamerski w Cyberpunk 2077 nie działa odpowiednio. Możesz nawet stracić kanał na YouTube

Prawo Technologie Dołącz do dyskusji (23)
Tryb streamerski w Cyberpunk 2077 nie działa odpowiednio. Możesz nawet stracić kanał na YouTube

Tryb streamerski w Cyberpunk 2077 może powodować problemy. Jedna z piosenek, mimo włączenia opcji „wyłącz muzykę chronioną prawem autorskim” może skutkować ostrzeżeniami DMCA. A te, jak wiadomo, wiążą się nawet z usunięciem konta na YouTube czy innej platformie.

Tryb streamerski w Cyberpunk 2077

Jak się okazuje, tryb streamerski w Cyberpunk 2077 nie działa odpowiednio. Na oficjalnym twitterowym profilu gry pojawił się wpis, w którym poinformowano o poważnym problemie. Twórcy napisali (po przetłumaczeniu i przeredagowaniu)

Zauważyliśmy, że w grze może pojawić się błąd skutkujący „ostrzeżeniem DMCA” na kanale. Aktualizacja likwidująca problem pojawi się niedługo, ale do tego czasu chcielibyśmy prosić o całkowite wyciszenie muzyki w ustawieniach gry. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Powyższy wpis wiąże się z innym, w którym wskazano wprost

Właśnie zauważyliśmy, że w grze jest utwór muzyczny, który może poskutkować „ostrzeżeniem DMCA” na kanale, nawet podczas gry z aktywną opcją „Wyłącz muzykę chronioną prawem autorskim”. Aby uniknąć problemu, należy upewnić się, że dźwięk jest wyłączony podczas pierwszych dwóch sekwencji Braindance.

Ostrzeżenie DMCA wiąże się z Digital Millennium Copyright Act, czyli amerykańską ustawą, której celem i przedmiotem jest ochrona praw autorskich.

DMCA na YouTube

YouTube (ale i inne platformy, szczególnie amerykańskie) przywiązują dużą wagę do ochrony praw autorskich. Wspomniana platforma jednak nie dość, że szybko reaguje na zgłoszenia od ludzi, to jest w stanie wykryć naruszenie praw autorskich w sposób automatyczny – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Trudno znaleźć szczegóły przedmiotowego problemu ale wydaje się, że chodzi tutaj nie tyle o błąd YouTube (czy innej platformy) a o to, że przy wyłączeniu odtwarzania muzyki „chronionej prawem autorskim” mimo wszystko pojawiał się utwór, którego nie można wykorzystywać dowolnie.

Jest to o tyle istotne, że wiele platform stosuje surowe sankcje za nieprzestrzeganie ograniczeń narzucanych przez szeroko pojęte prawo autorskie. Według „zasad YouTube’a”, jeżeli użytkownik dopuści się trzykrotnego naruszenia zasad w tym zakresie:

  • zamknięte zostaną konto oraz wszystkie powiązane z nim kanały
  • wszystkie filmy przesłane wcześniej na konto zostaną usunięte
  • następuje utrata możliwości tworzenia nowych kanałów

Pojedynczy przypadek nie stanowi problemu, gorzej jednak, gdy u kogoś byłoby to trzecie ostrzeżenie.

Cyberbug 2077?

Oczywiście komentarz twórców jest dosyć lakoniczny i błąd może występować po stronie platform, za pośrednictwem których działają streamerzy. To, że w gronie „utworów bez praw autorskich” pojawiła się piosenka, co do której nie ma możliwości wykorzystania jej bezwiednie przez streamerów, jest jedynie moim przypuszczeniem.

Niemniej w grze występują błędy (zob. „bugi w grze a rękojmia„), na które wprawdzie twórcy reagują, ale w dalszym ciągu gracze mają na co narzekać – mimo że sama gra jest oczywiście bardzo dobra, a w recenzjach zbiera najwyższe noty.

Czymś innym jest jednak błąd polegający na tym, że modele postaci nie do końca odpowiednio się wyświetlają, a czymś innym zaś mankament, który skutkować może utratą możliwości zarobkowania na YouTube czy innej platformie.

Inną kwestią jest oczywiście odpowiedzialność (kogokolwiek) za negatywne skutki w rzeczonej sytuacji.