Cały świat pozna paski z TVP Info. Niebawem ruszy kanał TVP World

Na wesoło Państwo Dołącz do dyskusji (136)
Cały świat pozna paski z TVP Info. Niebawem ruszy kanał TVP World

Wielka Brytania ma BBC, Niemcy mają Deutsche Welle, a Rosja, cóż – RT (znaną wcześniej jako Russia Today). Jacek Kurski nie chce być gorszy i jeszcze w tym roku ma ruszyć TVP World. Cały świat pozna paski TVP Info i wywiady Danuty Holeckiej?

O międzynarodowym, ambitnym przedsięwzięciu TVP mówi się od lat, ale teraz te plany mają wreszcie zostać zrealizowane. Jak zapowiada serwis Wirtualne Media, kanał TVP World ma ruszyć jeszcze w tym roku – najpewniej jesienią.

W 2022 r. ma się rozpocząć emisja z satelity Astra 19,2 E, co ma sprawić, że polski kanał ma być szeroko dostępny np. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Austrii. W USA z kolei odbiór ma zapewnić umowa z platformą cyfrową Dish Network.

Nowy kanał ma powstać na bazie anglojęzycznego serwisu Poland In. – Będziemy mniej niż w Poland In mówić o Polsce, a bardziej mówić o regionie. Kanał ma mówić o tym co się dzieje w Trójmorzu i tłumaczyć widzom na zachodzie co się dzieje na wschodzie – zapowiada Marcin Darmas, szef TVP World.

TVP World. Cała prawda, całą dobę?

Docelowo TVP World ma nadawać 24 godziny na dobę – czyli tak jak większość profesjonalnych stacji newsowych.

Tyle technikaliów, a co z kontenetem?

Chyba mało kto się spodziewa, że telewizja, którą zarządza Jacek Kurski, stworzy polską alternatywę dla BBC, CNN czy chociażby Deutsche Welle. Łatwiej sobie wyobrazić raczej… polską wersję RT. Tyle że rosyjski kanał ma biura w różnych częściach świata, swoich ekspertów – i jest robiony naprawdę profesjonalnie.

TVP to bogata instytucja, dzięki rządowym dotacjom rzecz jasna, jednak żeby robić propagandę na miarę RT i tak może nie starczyć jej środków. Poza tym do tworzenia takiej stacji potrzebni są mówiący świetnie po angielsku prowadzący, dziennikarze, ale i eksperci oraz publicyści. Czy naprawdę znajdzie się wystarczająco takich osób, które będą chciały tłumaczyć zagranicy świat według PiS? A może skończy się na tłumaczeniu wywiadów Danuty Holeckiej na angielski? Cóż, wypada życzyć TVP World, żeby się okazał większym sukcesem niż epopeja jachtu „I love Poland” – czyli jednostki, która miała rozsławić Polskę na cały świat, a skończyła, promując… arabskie linie lotnicze.