Ograniczony dostęp do internetu dla młodzieży do 16 roku życia to nowy pomysł Unii Europejskiej.
Parlament Unii Europejskiej chce zmienić przepisy o ochronie danych. Zmiana może doprowadzić do tego, że obecne ograniczenie dostępu do internetu 13-latków, może się zaostrzyć i nawet nastolatkowie do 16 roku życia będą musieli uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów na korzystanie z usług i portali społecznościowych w internecie.
O planowanych zmianach donosi The Telegraph i można z tego wysnuć smutną wizję, w której wszystkie dzieci poniżej 16 roku życia będą miały ograniczony dostęp do internetu. Oznacza to spore problemy nie tylko dla nich, ale też dla wszystkich dostawców usług (poczta, sklepy z aplikacjami, etc.) i właścicieli portali społecznościowych, forów, itp.
Jak się można domyślać, będzie to spory cios dla branży internetowej. A jak zareagują na tego typu ograniczenia młodzi ludzie, którzy są często niemal uzależnieni od dostępu do portali społecznościowych, serwisów streamingujących muzykę i usług udostępniających filmiki i śmieszne grafiki.
Głosowanie nad zmianami w ustawie o ochronie danych będzie głosowane w Parlamencie Unii Europejskiej już w 2016 roku, a jeśli zostanie przyjęty, to zapewne zrzeszone kraje będą musiały wprowadzić je w życie w ciągu 2 lat od ich zatwierdzenia.
Z drugiej strony obecne ograniczenia dla osób nie mających 13 lat to w internecie fikcja sprowadzająca się zwykle do akceptacji regulaminu serwisu lub złożenia fałszywego oświadczenia.
Czy sądzicie, że uda się wprowadzić ograniczenie dostępu do internetu dla osób poniżej 16 roku życia? Jak miałoby wyglądać egzekwowanie tego przepisu? Jak zgodę rodziców bądź opiekunów musieliby uzyskiwać młodzi ludzie?
Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z dostępem do internetu, treściami nieodpowiednimi dla dzieci i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com