Ukrywanie dochodów przed Urzędem Skarbowym nie jest dobrym pomysłem

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (3)
Ukrywanie dochodów przed Urzędem Skarbowym nie jest dobrym pomysłem

Ukrywanie dochodów przed Urzędem Skarbowym może skutkować koniecznością opłacenia sporego podatku.

Jak wykazała sprawa pewnego człowieka, ukrywanie dochodów przed Urzędem Skarbowym może skutkować koniecznością opłacenia sporego podatku. Mężczyzna ten przekazał swoim dzieciom darowizny w wysokości kilkuset tysięcy złotych, lecz Urząd Skarbowy chciał dowiedzieć się, w jaki sposób stał się on posiadaczem tak znacznego majątku, gdyż według jego danych, mógł on dysponować tylko ułamkiem tej kwoty.

W wyjaśnieniu mężczyzna opisał, że jego udokumentowane dochody to jedno, a resztę odkładał sobie w przysłowiowej skarpecie ze swoich dochodów. Część majątku miał ze sprzedaży akcji i zlikwidowanej lokaty dewizowej.

Pracownicy urzędu skarbowego jednak zakwestionowali te nieudokumentowane dochody, gdyż biorąc pod uwagę oficjalne, dość niskie zarobki, nie byłby on w stanie odłożyć takich sum, przeznaczając jedynie część z nich na życie. Uznano natomiast wyjaśnienia dotyczące akcji i lokaty. Za pozostałe nieujawnione, ale zgromadzone dochody zostanie mu zapewne naliczony zryczałtowany podatek, jaki mężczyzna będzie musiał uiścić w US.

W trakcie postępowania, mężczyzna skarżył się, że US nie powinien powoływać się na art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, gdyż jak twierdził, został on uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z konstytucją.

Art. 20 ust. 3 ustawy o PIT
3. Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Sąd jednak stwierdził, że dopiero dnia 7 lutego 2016 roku przepis ten traci moc ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, gdyż został ogłoszony 29 lipca 2014 roku, ale zgodnie z przepisami zostanie uchylony dopiero po 18 miesiącach od tej daty. Do tego czasu sądy mogą korzystać z tego przepisu, gdyż po utracie przez niego mocy będzie on zastąpiony innym przepisem, a jego niestosowanie mogłoby stworzyć lukę prawną, przez którą nie byłoby możliwe przestrzeganie konstytucyjnych wartości, czyli równości i powszechności opodatkowania.

Uznano, że na podstawie tego artykułu można uniknąć opodatkowania, jeśli wykazane zostaną informacje, z których jasno wynikać będzie, że środki, które zgromadziła dana osoba, pochodzą ze źródeł zwolnionych z podatku lub wcześniej opodatkowanych. Jednym słowem ukrywanie dochodów przed Urzędem Skarbowym może przysporzyć nie lada problemów.

Masz problemy lub wątpliwości związane z opodatkowaniem czy ujawnianiem źródeł dochodu i nieetycznymi działaniami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com