Jeśli masz ulgę na start, koniecznie zapłać dziś składki ZUS. Zwolnienie ze składek jednak cię nie obejmie

Firma Dołącz do dyskusji (206)
Jeśli masz ulgę na start, koniecznie zapłać dziś składki ZUS. Zwolnienie ze składek jednak cię nie obejmie

Niestety – okazuje się, że przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start nie skorzystają ostatecznie ze zwolnienia ze składek ZUS. Potwierdził to Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. 

Ulga na start a zwolnienie ze składek ZUS

Mogłoby się wydawać, że zwolnienie ze składek ZUS jest już pewne dla określonej grupy osób. Na łamach Bezprawnika wyjaśniałam już niejednokrotnie, kto może z takiego zwolnienia skorzystać. Okazuje się na przykład, że w przypadku samozatrudnionych założenie firmy przed 1 lutego 2020 r. i osiągnięcie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychodu niższego niż 15 681 zł nie wystarczy. Jeśli ktoś korzysta z tzw. ulgi na start, to zwolnienie ze składek ZUS mu nie przysługuje. To wiadomość, którą w rozmowie telefonicznej potwierdził dzisiaj rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Tym samym wszystko wskazuje na to, że osoby, które korzystają z ulgi, a były przekonane, że zwolnienie im przysługuje, powinny jak najszybciej zapłacić składkę – zwłaszcza, że jest 10. dzień miesiąca.

Ulga na start zaczęła obowiązywać na mocy ustawy Prawo Przedsiębiorców, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 r. Mogą z niej skorzystać m.in. osoby, które rozpoczynają działalność. Dzięki uldze nie płacą wtedy składek emerytalnej, rentowej i wypadkowej – obligatoryjna jest dla nich jedynie składka zdrowotna.

Ulga na start uniemożliwia zwolnienie ze składek ZUS. Mały ZUS już tego nie wyklucza

Jeśli przedsiębiorca korzysta z tzw. małego ZUS, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze składek. Zwolnienie ze składek ZUS w żaden sposób nie będzie wpływać na to, przez jaki czas przedsiębiorca może korzystać z ulgi (okres ten nie wydłuży się o czas „wakacji składkowych”).

Zwolnienie ze składek ZUS: na co jeszcze trzeba uważać?

Przedsiębiorcy zapewne zauważyli już, że przy składaniu wniosku o zwolnienie ze składek ZUS trzeba pamiętać o czymś jeszcze – ważne jest nieopłacenie składki. Zwolnienie może być przyznane tylko za nieopłacone składki. Tym samym jeśli ktoś chce być zwolnionym z ich płacenia za okres marzec-maj, nie może regulować należności (nawet, jeśli wniosek planuje złożyć np. w czerwcu). Opłacenie składki za marzec poskutkuje brakiem możliwości zwolnienia ze składek za ten miesiąc.

Prezydent chce rozszerzyć zwolnienie ze składek ZUS

Dla przedsiębiorców, których obecnie zwolnienie ze składek ZUS nie dotyczy, pewną nadzieją może być propozycja prezydenta Dudy dotycząca rozszerzenia zwolnienia na wszystkich przedsiębiorców. W tym momencie jednak wątpliwe jest, by propozycja została faktycznie przyjęta przez rząd i wcielona w życie.