Możliwa nowa ulga podatkowa. Mogliby z niej skorzystać zarówno zwykli podatnicy, jak i przedsiębiorcy

Podatki Dołącz do dyskusji
Możliwa nowa ulga podatkowa. Mogliby z niej skorzystać zarówno zwykli podatnicy, jak i przedsiębiorcy

Zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli podatnicy, którzy nie prowadzą działalności, chętnie korzystają z ulg podatkowych, jeśli tylko mają taką możliwość. Może ich zatem ucieszyć fakt, doradcy podatkowi proponują, by wprowadzona została nowa ulga podatkowa na – tym razem na bezpieczeństwo. 

Ulga podatkowa na bezpieczeństwo. Doradcy podatkowi mają nową propozycję

Część ulg podatkowych jest skierowana jedynie do przedsiębiorców; tylko z niektórych mogą korzystać zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i reszta osób fizycznych. Taką „powszechną” ulgą miałaby być nowa ulga podatkowa na bezpieczeństwo. Jej stworzenie postuluje zespół doradców podatkowych, w skład którego wchodzą m.in. członkowie KRDP. Zadaniem zespołu jest nie tylko zaproponowanie konkretnego mechanizmu ulgi, ale też – promocja pomysłu i ostatecznie jego wdrożenie, oczywiście we współpracy z Ministerstwem Finansów.

Jak twierdzi jeden z pomysłodawców ulgi, doradca podatkowy Patryk Kozioł,

Proponujemy innowacyjne podejście, inspirowane funkcjonującą już ulgą podatkową B+R. Ulga dla bezpieczeństwa, jako rozwiązanie podatkowe ma na celu zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli.

Co istotne, nowe ulga podatkowa na bezpieczeństwo miałaby być skierowana zarówno do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i do przedsiębiorców. W ramach nowej ulgi można byłoby odliczyć koszty kwalifikowane związane z poprawą szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Doradcy, zajmujący się inicjatywą, stworzyli też specjalną ankietę dla podatników (zarówno osób, które nie prowadzą działalności, jak i przedsiębiorców). Jak deklaruje Kozioł,

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej tej ulgi, dostępnej dla doradców, klientów oraz ich znajomych. Chcemy zdobyć przynajmniej 1 tys. opinii, tak aby przygotowywany przez nas katalog wydatków, które uprawniałyby do ulgi podatkowej był jak najbardziej użyteczny i odpowiadał na potrzeby społeczeństwa.

Co będzie można odliczyć w ramach ulgi?

Co może znaleźć się w katalogu wydatków, które upoważnią podatników do skorzystania z ulgi podatkowej? Do tej pory pojawiły się m.in. takie propozycje jak wydatki na szkolenia z pierwszej pomocy, przysposobienia obronnego, a także obsługi broni, cyberbezpieczeństwa, komunikacji kryzysowej i zarządzania kryzysowego. Ponadto nowa ulga na bezpieczeństwo miałaby pozwolić na odliczenie wydatków na zakup specjalistycznego sprzętu do realizacji wymienionych wyżej szkoleń. W trakcie konsultacji ten katalog mógłby się jednak poszerzyć; doradcy zajmujący się inicjatywą zapewniają, że chcą przekazać też sugestie podatników zawarte w ankiecie.

Na ten moment nie wiadomo oczywiście, czy rząd przychyli się do pomysłu stworzenia nowej ulgi podatkowej. Wydaje się jednak, że to rozsądne rozwiązanie, choćby jeśli chodzi o wzmocnienie obrony cywilnej. Na ewentualne efekty działań doradców podatkowych przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.